Skip Navigation
UT wordmark
College of Liberal Arts wordmark
history masthead
Alan Tully, Chair 128 Inner Campus Dr., Stop B7000, GAR 1.104 Austin, TX 78712-1739 • 512-471-3261

Graduate Program honors students at awards reception

The Graduate Program recognized and congratulated graduate students for honors, awards, degrees earned and jobs with a reception on May 9, 2011.

Posted: May 10, 2011
Graduate Advisor Jim Sidbury receives his appreciation-goodbye gift

Graduate Advisor Jim Sidbury receives his appreciation-goodbye gift

The conference room in Garrison Hall was overflowing with graduate students and their mentors, the Department of History’s professors. Although a celebratory occasion, it was also bittersweet as Graduate Advisor Professor Jim Sidbury was master of ceremonies for the last time after serving as the faculty advisor for the past four years.

He is well-known for his love of lunchtime basketball games at Gregory Gym. And it is customary for the graduate students to give an appreciation gift to the graduate advisor when they pass that responsibility to the next faculty member. This year’s co-chairs of the History Graduate Student Council (HGSC) Chris Heaney and Julia Rahe presented the appreciation-goodbye gift—a basketball autographed by all the students.

Sidbury is leaving to be a professor at Rice University in Houston. He has been a member of the department since the 1980s. After the announcements and certificates were given out, hors d'oeuvres, desserts, and lots of conversation were enjoyed by all.

Departmental Honors

Barnes F. Lathrop Prize for Best Dissertation of 2010-2011
Presented by Dr. Anne Martinez, Lathrop Prize Committee, to Matt Tribbe for Best Dissertation for “The Rocket and the Tarot: The Apollo Moon Landing and American Culture at the Dawn of the Seventies”; and,
Bonar Hernandez, Honorable Mention for “Re-Christianizing Society: The Institutional and Popular Revival of Catholicism in Guatemala, 1920-1968.”

Perry Prize for Best Master’s Report of 2010-2011
Presented by Dr. Susan Boettcher, chair of the Perry Prize Committee, to Libby Nutting for “Vivir por la Seda: Morisca Women, Household Economics, and the Silk Industry in the Kingdom of Granada, 1400-1570.”

A small group from the much larger group of graduate students gathered for a photo

A small group from the much larger gathering of graduate students: Front Row, (L-R) Felipe Cruz (seated), Susan Zakaib, Maria Jose Afanador, Christine Baker, Jesse Cromwell, Blake Scott; Second Row, Manuel Salas, Libby Nutting, Daniel Ponce, Sarah Steinbock-Pratt, Francis Goicovich, Chris Heaney; Top Row, Kyle Shelton, Trevor Simmons, Renata Keller, Sundara Vadlamudi, Peter Weiss, Sean Killen

Estep Prize for Best Seminar Paper in Latin American History of 2010-11 Presented by Dr. Frank Guridy, Latin America Area chair, to Brian Stauffer for his paper, “Transnational Currents in Mexico’s Nineteenth-Century Reform.”

Lewis L. Gould Best Thesis Prize for Excellence in the Study of American History
Presented by Dr. Jacqueline Jones to Alley Schottenstein for her paper, “Imitation of White?: How Fannie Hurst Joined the Jewish Race.”

L. Tuffly Ellis Best Thesis Prize for Excellence in the Study of Texas History
Presented by Dr. Jacqueline Jones to Gabriel Solis, for his paper, “The Trial of Ricardo Aldape Guerra”; and,
Peter Weiss, for “A Fascinating Piece of Lawyer’s Work’: San Antonio Independent School District v. Rodriguez and the Nexus of Race and Class in America’s Public Schools.”

Academic-Year Department Fellowships for 2011-2012:
Christine Baker
Mehmet Celik
Rebecca Havens
Hadi Hosainy
Brian Jones
Libby Nutting
Segun Obasa
Salvador Salinas
Kyle Shelton
Trevor Simmons
Jessica Werneke

HGSC Co-Chairs Julia Rahe and Chris Heaney present Dr. Sidbury with his gift

Professor Jim Sidbury laughs as HGSC Co-Chair Julia Rahe makes sure she is part of giving the gift by quickly grabbing it from the other Co-Chair Chris Heaney's hands (standing)

One-Semester Department Fellowships for 2011-2012:
Leah Deane
Brian McNeil
Storm Miller
Adam Paddock
Marc-William Palen
Sarah Steinbock-Pratt
Robert Whitaker

Department Summer Pre-Dissertation Fellowships:
Peter Hamilton
Franz Hensel
Monica Jimenez
Valerie Martinez
Joe Parrot
Allison Schottenstein
Brian Stauffer
Lior Sternfeld
Peter Weiss

Department Summer Dissertation Fellowships:
Tosin Abiodun
Dharitri Bhattacharjee
Zach Doleshal
Stephen Dove
Jonathan Hunt
Jason Morgan
Michelle Reeves
Aaron Reynolds
Angela Smith
Charlie Thomas
Charly Vaught

University of Texas (UT) Continuing Fellowships:
Mikki Brock
Emily Brownell
Stephen Dove

Alley Schottenstein receives certificate from Dr. Jacqueline Jones for the Lewis L. Gould Best Thesis Prize for Excellence in the Study of American History

Alley Schottenstein (standing in red blouse) receives certificate from Professor Jacqueline Jones for the Lewis L. Gould Best Thesis Prize for Excellence in the Study of American History; James Jenkins (seated); Associate Chair Ginny Garrard-Burnett; (back row) Robert Icenhauer-Ramirez, Professor Erika Bsumek

Outside Academic-Year Fellowships:

American Institute of Indian Studies: Isabel Huacuja, Sundara Vadlamudi

American Institute of Pakistani Studies: Isabel Huacuja, Sean Killen

American Research Center Fellowship, Sofia (Bulgaria): Mehmet Celik

DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst): Matthew Bunn

Fulbright: Ben Breen (Portugal); Yehonathan Brodski (Brazil); Matthew Bunn (Germany);
Julia Rahe (Argentina)

IIE Graduate Fellowship for International Study: Mehmet Celik (Bulgaria); Chris Heaney (Peru)

Society of the Cincinnati and Friends of the MCEAS Fellowship: Rachel Herrmann
(McNeil Center for Early American Studies)

Center for European Studies Research Fellowship (UT): Jonathan Hunt

American Meteorological Society, History of Science Dissertation Fellowship: Felipe Cruz

Philanthropic Educational Organization Scholar: Renata Keller

Social Science Research Council (SSRC): Felipe Cruz (Brazil); Francis Goicovich (Chile)

Title VIII Advanced Research Fellowship: Michelle Reeves

Outside Fellowships: Short-Term

ASECS-Clark Fellowship, UCLA William Andrews Clark Memorial Library: Laurie Wood

Student Travel Grant, Center for East Asian Studies: Peter Hamilton

John Carter Brown Short-Term Fellowship: Laurie Wood

Ellen Clarke Temple Graduate Award for the Study of Women in History: Valerie Martinez

FLAD-DGARQ (Luso-American Development Foundation and Directorate-General of Portuguese Archives): Ben Breen

Huntington Library: Rachel Herrmann

Kennan Institute for Advanced Russian Studies: Jonathan Hunt
(Woodrow Wilson International Center for Scholars)        

Library of Congress Kislak Fellowship in American Studies: Cameron Strang

Lozano Long Institute for Latin American Studies Faculty Sponsored Dissertation Research: Yehonathan Brodski, Felipe Cruz, Julia Rahe

Mary EcEwen Schimke Scholarship from the Wellesley College: Emily Hillhouse

Mellon Research Fellowship and Dissertation Workshop, League of Nations: Sean Killen

American Society for Eighteenth-Century Studies Fellowship, Newberry Library: Laurie Wood

NSF Doctoral Dissertation Research Improvement Grant: Cameron Strang

Society for Historians of the Early American Republic Graduate Student Travel Award: Rachel Herrmann

Philadelphia Area Council for the History of Science (PACHS): Ben Breen, Chris Heaney

Rockefeller Center Archives Grant: Yehonathan Brodski

Society of Architectural Historians Travel Grant: Chris Heaney

Smithsonian Research Grant: Chris Heaney, Blake Scott

HGSC Co-Chairs Julia Rahe announces recipients of awards

Julia Rahe (standing), co-chair of HGSC, announces awards; Matt Tribbe (far left); Daniel Ponce; Brian Stauffer; Chris Heaney, co-chair of HGSC

Outside Fellowships: Summer 2011

Department of Asian Studies Tom and Martha Ward Research Travel Grant: Peter Hamilton

Summer Fellow, Archer Center Graduate Program in Public Policy: Jonathan Hunt

Summer FLAS for Portuguese: Julia Rahe, Joe Parrott

JFK Library and Museum Research Grant: Aragorn Storm Miller, Joe Parrott

SSRC Dissertation Proposal Development Fellowship: James Jenkins

Summer Academy of Atlantic History (Galway, Ireland) 2011:  Jesse Cromwell

Miscellaneous Honors Awarded to History Gradaute Student 2011-12: Peter Weiss
2nd Place, graduate division of the Caldwell Memorial Award for excellence in Historical Research, given by the Texas State Historical Association for his paper, "'Jive That Anybody Can Dig': Radio as Black Public Space in Central Texas, 1948-1963."

Degrees Conferred since May 2010

Students who earned master’s degrees:
Jessica Achberger
Maria Jose Afanador
Julia Gossard
Rebecca Havens
Libby Nutting
Julia Rahe
Sharon Silzell
Charlie Thomas
Susan Zakaib

Students who earned doctorate degrees:
Brett Bennett
Ann Cooper
Shennette Garrett-Scott
Bonar Hernandez
Rob Holmes
Cheryl Kaufman
Ben Koch
Ben Narvaez
Matt Tribbe

Jobs

Takkara Brunson — Post-doc, University of Rochester

Paul Conrad — Assistant Professor, Colorado State University

Roy Doron — Post-doc, East Tennessee State University

Veronica Martinez-Matsuda — Assistant Professor, Cornell University

Marc Palen — Post-doc, United States Studies Centre, University of Sydney

Paul Rubinson — Assistant Professor, Bridgewater State University

back
bottom border