Skip Navigation
UT wordmark
College of Liberal Arts wordmark
history masthead
Jacqueline Jones, Chair 128 Inner Campus Dr., Stop B7000, GAR 1.104 Austin, TX 78712-1739 • 512-471-3261

Graduate students honored at awards reception

Posted: May 20, 2009

Master's degrees were earned by: Kevin Auer, Lauren Hammond, Rachel Herrmann, Robert Icenhauer-Ramirez, Renata Keller, Andrew Ketcham, Julia O’Byrne, Marc-William Palen, Nadine Ross, Claudia Rueda, Matt Throne and Robert Whitaker.

The department awarded five Ph.D's.: Dr. Julie de Graffenried, Dr. Bill Epps, Dr. Brandon Marsh, Dr. Andrew Paxman, and Dr. Margaret Peacock.

Current and recent graduates have accepted the following teaching and research positions across North America, Europe and Mexico.

Bill Epps: High School Teacher, Emery/Weiner School, Houston, Texas
Sara Fanning: Assistant Professor, Texas Women's College, Denton, Texas
Tyler Fleming: Assistant Professor, Columbus State University, Columbus, Ga.
Hanan Hammad: Assistant Professor of Middle Eastern History, Texas Christian University, Fort Worth, Texas
Julie Hughes: Assistant Professor, Vassar College, Poughkeepsie, N.Y.
Brandon Marsh:Assistant Professor, Bridgewater College, Bridgewater, Va.
Pablo Mijangos: Assistant Professor, Centro de Investigación y Docencia Económicas, Mexico City, Mexico
Andrew Paxman: Assistant Professor, Millsaps College, Jackson, Miss.
Margaret Peacock: Assistant Professor, University of Alabama, Tuscaloosa, Ala.
Heather Peterson: Post-doc., Max Planck Institute, Berlin, Germany

Spring 2009 Graduate Student Awards Recipients

The Graduate Program would like to recognize and congratulate the following departmental honors, prizes, awards, and fellowship recipients.

Lathrop Prize for Best Dissertation: Andrew Paxman
Perry Prize for Best Master’s Report: Aragorn Storm Miller
Estep Prize for Best Seminar Paper in Latin American History: Salvador Salinas

Casteñeda Scholarships:
Creighton Chandler
Yehonathan Brodski
Ryan Field
Renata Keller
Salvador Salinas

Full-year History Department Fellowships for the 2009-10 academic year:
Mikki Brock
Creighton Chandler
Chris Dietrich
John Harney
Jessica Luther
Kelli Mosteller
Kristin Tassin

One-semester History Department Fellowships for the 2009-10 academic year:
Amber Abbas
Neel Baumgardner
Cyrus Cousins
Jonathan Hunt
Jeff Parker
Angela Smith
Robert Whitaker

Departmental Pre-Dissertation Summer Fellowships:
Tosin Abiodun
Sandra Amponsah
Yehonathan Brodski
Dharitri Bhattacharjee
Felipe Cruz
Ryan Field
Stephen Dove
Becca Havens
Rachel Herrmann
Sean Killen
Brian McNeil
Segun Obasa
Marc-William Palen
Aaron Reynolds
Salvador Salinas
Cameron Strang
Charlie Thomas
Sundara Vadlamudi
Jessica Werneke
Laurie Wood

Departmental Summer Dissertation Fellowships:
Saheed Aderinto
Christine Baker
Juandrea Bates
Neel Baumgardner
Mikki Brock
Emily Brownell
Kwame Essien
Matt Gildner
Bryan Glass
Jonathan Hunt
Renata Keller
Kristin Tassin
Robert Whitaker

Liberal Arts Graduate Research Grants:
Juandrea Bates
Neel Baumgardner
Stephen Dove
Becca Havens
Rachel Herrmann
Libby Nutting
Cameron Strang

We also congratulate the following students who received awards from outside the department.

Brett Bennett: Social Science Research Council Dissertation Research Fellowship and National Science Foundation Research Fellowship
Emily Brownell: NSEF, David Boren Fellowship
Creighton Chandler: Dwight Eisenhower/Clifford Roberts Graduate Fellowship
Paul Conrad: E.D. Farmer International Fellowship; American Philosophical Society Phillips Fund Grant for Native American Research; Dissertation Fellowship at the McNeil Center for Early American Studies
Jesse Cromwell: Newberry Travel Grant to attend a symposium on the Law of Nations in early modern history
Felipe Cruz: Edward H. Moseley Award for best paper by a graduate student,Southeastern Council of Latin American Studies meeting
Chris Dietrich: Holt Fellowship and a Gelfand-Rappaport Fellowship from the Society for Historians of American Foreign Relations
Kwame Essien: Gondwe Fellowship at Gettysburg College, Gettysburg, Pa.
Ryan Field: Tinker Summer Research Grant
Shennette Garrett: Mellon Research Grant from the Virginia Historical Society; Dirksen Congressional Center Research Award
Matt Gildner: Full-year Foreign Language and Areas Studies Fellowship
James Hudson: Fellowship from the Chinese government to study Chinese
Jonathan Hunt: Research Grant from the Kennedy Library; Eisenhower Travel Grant
Renata Keller: Social Science Research Council Dissertation Research Fellowship
Kelli Mosteller: Francis C. Allen Fellowship for this summer to do research for her dissertation
Shannon Nagy: Fulbright to Germany
Summer Oakes: Full-year Foreign Language and Areas Studies Fellowship to study Persian at UT
Michelle Reeves: Full-year Foreign Language and Areas Studies Fellowship to study Russian at UT
Michael Schmidt: DAAD (German Academic Exchange Service Research Grant, Germany)

back
bottom border