Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License  1/19/2013 - 19:44PM
          2013 ST TXLA Austin Grand Prix - 1/18/2013 to 1/20/2013          
 
 Event 14  Men 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Berens, Ricky          24 Longhorn Aquatic  1:50.92    1:48.39  
                 25.41        53.11 (27.70)
        1:21.16 (28.05)     1:48.39 (27.23)
  2 Klueh, Michael         25 Club Wolverine-M  1:51.25    1:49.48  
                 26.19        54.13 (27.94)
        1:22.18 (28.05)     1:49.48 (27.30)
  3 Lochte, Ryan           28 Daytona Beach-FL  1:52.47    1:50.19  
                 25.57        53.00 (27.43)
        1:20.77 (27.77)     1:50.19 (29.42)
  4 Dwyer, Conor           24 UN-FL             1:51.95    1:50.72  
                 25.91        54.22 (28.31)
        1:22.54 (28.32)     1:50.72 (28.18)
  5 Cochrane, Ryan         24 Island Swimming   1:53.10    1:52.04  
                 26.38        54.78 (28.40)
        1:23.59 (28.81)     1:52.04 (28.45)
  6 Houchin, Charlie       25 Ix3 Sports-NC     1:52.69    1:52.49  
                 26.28        54.83 (28.55)
        1:23.63 (28.80)     1:52.49 (28.86)
  7 Zanatta, Keegan        19 Island Swimming   1:53.22    1:52.69  
                 26.53        55.14 (28.61)
        1:24.11 (28.97)     1:52.69 (28.58)
  8 Wold, Alex             25 Santa Clara Swim  1:52.15    1:53.23  
                 26.46        54.89 (28.43)
        1:23.98 (29.09)     1:53.23 (29.25)
 
                        === Consolation Final ===                        
 
  9 Pinfold, Brett         17 First Colony Swi  1:53.46    1:51.94  
                 26.82        55.83 (29.01)
        1:24.46 (28.63)     1:51.94 (27.48)
 10 Madwed, Dan            23 Club Wolverine-M  1:53.87    1:52.22  
                 26.74        55.49 (28.75)
        1:24.16 (28.67)     1:52.22 (28.06)
 11 Burns, Janardana       17 Mission Viejo Na  1:53.57    1:53.37  
                 27.16        56.03 (28.87)
        1:24.90 (28.87)     1:53.37 (28.47)
 12 Ramirez Juarez, Ramir  22 ITESM             1:55.57    1:53.88  
                 27.39        56.42 (29.03)
        1:25.45 (29.03)     1:53.88 (28.43)
 13 Egan, Liam             16 Crimson Aquatics  1:55.26    1:54.19  
                 27.33        56.18 (28.85)
        1:25.52 (29.34)     1:54.19 (28.67)
 14 Perez Vertti, Arturo   21 Mission Viejo Na  1:54.83    1:54.59  
                 27.54        56.86 (29.32)
        1:25.66 (28.80)     1:54.59 (28.93)
 14 Knight, Titus          24 Golden West Swim  1:53.41    1:54.59  
                 26.64        55.64 (29.00)
        1:24.72 (29.08)     1:54.59 (29.87)
 16 Zoldos, Michael        23 STAN-PC/PASA      1:56.58    1:55.48  
                 27.40        56.61 (29.21)
        1:26.25 (29.64)     1:55.48 (29.23)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Hedlin, Eric           19 Island Swimming   1:57.78    1:56.69  
                 27.85        57.60 (29.75)
        1:27.33 (29.73)     1:56.69 (29.36)
 18 Gossland, Tommy        23 UBCD              1:58.97    1:57.23  
                 26.76        56.45 (29.69)
        1:27.78 (31.33)     1:57.23 (29.45)
 19 Liang, Andrew          16 Palo Alto Stanfo  1:57.43    1:57.65  
                 28.14        58.62 (30.48)
        1:28.22 (29.60)     1:57.65 (29.43)
 20 Martinez, Joseph       18 Longhorn Aquatic  1:57.64    1:57.89  
                 28.00        57.85 (29.85)
        1:28.35 (30.50)     1:57.89 (29.54)
 21 Booth, Josh            17 Bolles School Sh  1:58.90    1:58.06  
                 28.23        58.08 (29.85)
        1:29.20 (31.12)     1:58.06 (28.86)
 22 Wheeler, Ian           20 Una Gwsc-CA       1:59.04    1:59.72  
                 28.23        58.63 (30.40)
        1:29.58 (30.95)     1:59.72 (30.14)
 23 Quintero Castaņeda, E  20 ITESM             1:59.16    2:00.03  
                 27.55        57.43 (29.88)
        1:28.84 (31.41)     2:00.03 (31.19)
 24 Rivas DE LA Torre, Ma  21 ITESM             1:56.70    2:00.13  
                 27.65        57.55 (29.90)
        1:28.37 (30.82)     2:00.13 (31.76)
 
                            === D - Final ===                            
 
 25 Skowronek, Andrew      17 Alamo Area Aquat  1:59.88    1:57.74  
                 27.34        57.44 (30.10)
        1:28.09 (30.65)     1:57.74 (29.65)
 26 Peddie, Luke           19 UBCD              2:02.24    1:58.98  
                 27.12        57.15 (30.03)
        1:27.90 (30.75)     1:58.98 (31.08)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 11 Bollier, Bobby         23 STAN-PC/PASA      1:53.50             
                 26.47        55.02 (28.55)
        1:24.63 (29.61)     1:53.50 (28.87)
 17 Cheah, Geoffrey        22 Palo Alto Stanfo  1:55.76             
                 26.75        56.44 (29.69)
        1:26.53 (30.09)     1:55.76 (29.23)
 18 La Tourette, Chad      24 STAN-PC/PASA      1:56.17             
                 27.71        57.00 (29.29)
        1:27.22 (30.22)     1:56.17 (28.95)
 21 Vyatchanin, Arkady     28 UN-FL             1:57.11             
                 27.49        57.11 (29.62)
        1:27.06 (29.95)     1:57.11 (30.05)
 27 Jaime, Joseph          18 Alamo Area Aquat  1:59.03             
                 27.81        57.81 (30.00)
        1:28.89 (31.08)     1:59.03 (30.14)
 30 Moore, David           18 Alamo Area Aquat  1:59.21             
                 27.69        58.29 (30.60)
        1:29.56 (31.27)     1:59.21 (29.65)
 32 D'Innocenzo, Nicholas  22 Crimson Aquatics  2:01.71             
                 27.64        58.71 (31.07)
        1:30.22 (31.51)     2:01.71 (31.49)
 34 Berreta Gonzalez, Gus  20 ITESM             2:06.17             
                 27.87        59.07 (31.20)
        1:32.02 (32.95)     2:06.17 (34.15)
 -- Burckle, Clark         24 Tucson Ford Deal                      
 -- Marsh, Jon             16 Verona Aquatic C                      
 -- Glaesner, Mads         24 Trojan Swim Club      NS              
 -- Seal, Brayden          16 Frisco Aquatics-      NS