Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:26 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 1  Women 25-29 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:21.52  5/22/2005 KASEY HARRIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Freed, Karen           28 Masters of South  5:05.59    5:01.41   20  
                 31.10      1:06.61 (35.51)
        1:45.89 (39.28)     2:25.20 (39.31)
        3:06.47 (41.27)     3:49.05 (42.58)
        4:25.95 (36.90)     5:01.41 (35.46)
  2 Trembly Stein, Katie   28 Masters of South  5:25.00    5:03.15   17  
                 32.21      1:10.18 (37.97)
        1:49.43 (39.25)     2:29.41 (39.98)
        3:11.89 (42.48)     3:54.51 (42.62)
        4:29.36 (34.85)     5:03.15 (33.79)
  3 Mlenar, Rebecca A      27 Nitro Swimming-4  6:22.16    6:16.25   16  
                 37.62      1:23.50 (45.88)
        2:09.96 (46.46)     2:55.84 (45.88)
        3:50.57 (54.73)     4:45.64 (55.07)
        5:31.35 (45.71)     6:16.25 (44.90)
 
 Event 1  Women 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:14.84  1/20/2013 ERIKA ERNDL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reinshuttle, Stephani  30 Aquatics of Geor  6:16.00    5:40.07   20  
                 35.43      1:17.10 (41.67)
        2:00.88 (43.78)     2:42.79 (41.91)
        3:32.42 (49.63)     4:21.59 (49.17)
        5:01.47 (39.88)     5:40.07 (38.60)
  2 Castle, Jackie R       32 Granbury Area Sw  6:45.00    6:10.06   17  
                 38.18    2:12.54 (1:34.36)
        2:59.80 (47.26)                    
            3:53.09 ( )     4:47.41 (54.32)
        5:30.53 (43.12)     6:10.06 (39.53)
 
 Event 1  Women 35-39 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:24.18  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Koch Davis, Laura K    36 Woodlands Master  4:55.55    4:47.69   20  
                 30.29      1:04.12 (33.83)
        1:42.62 (38.50)     2:20.89 (38.27)
        2:59.85 (38.96)     3:40.75 (40.90)
        4:14.64 (33.89)     4:47.69 (33.05)
  2 Birch, Julie K         37 Longhorn Aquatic  5:20.00    4:55.06   17  
                 29.72      1:03.66 (33.94)
        1:42.19 (38.53)     2:20.40 (38.21)
        3:03.00 (42.60)     3:46.56 (43.56)
        4:21.87 (35.31)     4:55.06 (33.19)
 
 Event 1  Women 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:28.43  5/4/2008  S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Battistini, Lauren F   40 South West YMCA-  5:55.00    5:51.48   20  
                 36.24      1:20.29 (44.05)
        2:07.77 (47.48)     2:55.03 (47.26)
        3:43.81 (48.78)     4:33.02 (49.21)
        5:12.74 (39.72)     5:51.48 (38.74)
  2 Keefe, Bobbi           42 Unattached-0      6:40.32    6:45.47   17  
                 41.05      1:31.59 (50.54)
        2:23.58 (51.99)     3:15.42 (51.84)
        4:12.30 (56.88)     5:09.55 (57.25)
        5:58.63 (49.08)     6:45.47 (46.84)
 
 Event 1  Women 45-49 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:32.87  12/26/2009K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stone, Stephanie       45 Plano Wetcats-26  5:04.75    4:57.81   20  
                 32.45      1:08.62 (36.17)
        1:46.12 (37.50)     2:22.28 (36.16)
        3:06.50 (44.22)     3:51.06 (44.56)
        4:25.10 (34.04)     4:57.81 (32.71)
  2 Dooley, Katy           46 Longhorn Aquatic  5:30.00    5:01.08   17  
                 31.32      1:06.70 (35.38)
        1:45.37 (38.67)     2:23.20 (37.83)
        3:07.95 (44.75)     3:52.99 (45.04)
        4:27.68 (34.69)     5:01.08 (33.40)
  3 Leon, Stacy L          47 Longhorn Aquatic  5:15.00    5:24.56   16  
                 33.58      1:11.88 (38.30)
        1:53.98 (42.10)     2:35.69 (41.71)
        3:23.29 (47.60)     4:09.94 (46.65)
        4:47.15 (37.21)     5:24.56 (37.41)
  4 Brundage, Cheryl Y     45 South West YMCA-  5:59.58    5:57.77   15  
                 35.99      1:16.88 (40.89)
        2:04.90 (48.02)     2:52.48 (47.58)
        3:43.74 (51.26)     4:35.33 (51.59)
        5:17.04 (41.71)     5:57.77 (40.73)
  5 LaField, Allison       49 Masters of South  7:08.30    7:06.22   14  
                 46.02      1:41.23 (55.21)
        2:36.08 (54.85)     3:30.28 (54.20)
      4:30.78 (1:00.50)   5:32.49 (1:01.71)
        6:20.82 (48.33)     7:06.22 (45.40)
 
 Event 1  Women 50-54 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:46.15  3/30/2012 JILL HERNANDEZ
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bailey, Monica M       51 Arizona Masters-  5:35.00    5:21.73   20  
                 35.70      1:16.28 (40.58)
        1:56.28 (40.00)     2:35.88 (39.60)
        3:22.35 (46.47)     4:10.38 (48.03)
        4:46.18 (35.80)     5:21.73 (35.55)
  2 Cuda, Suzanne E        52 Masters of South  6:08.73    6:10.96   17  
                 39.71      1:29.69 (49.98)
        2:14.20 (44.51)     2:59.08 (44.88)
        3:54.88 (55.80)     4:50.00 (55.12)
        5:31.22 (41.22)     6:10.96 (39.74)
  3 Klimko, Sue M          53 Dallas Aquatic M  6:41.24    6:39.93   16  
                 39.39      1:29.72 (50.33)
        2:23.02 (53.30)     3:17.55 (54.53)
        4:16.33 (58.78)     5:15.44 (59.11)
        5:58.61 (43.17)     6:39.93 (41.32)
  4 Bibles, Shirley        50 Aquatics of Geor  6:58.51    6:49.75   15  
                 47.09      1:39.74 (52.65)
        2:33.61 (53.87)     3:27.09 (53.48)
        4:22.44 (55.35)     5:17.86 (55.42)
        6:03.84 (45.98)     6:49.75 (45.91)
  5 Feather, Shawn M       51 Aquatics of Geor  6:45.99    6:57.35   14  
                 45.48      1:36.12 (50.64)
      2:37.04 (1:00.92)     3:36.14 (59.10)
        4:31.80 (55.66)     5:27.86 (56.06)
        6:14.35 (46.49)     6:57.35 (43.00)
 
 Event 1  Women 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   5:03.92  5/7/2010  LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Valdez, Elaine S       57 Masters of South  5:36.81    5:34.55   20  
                 33.61      1:13.30 (39.69)
        1:57.25 (43.95)     2:41.79 (44.54)
        3:30.45 (48.66)     4:19.85 (49.40)
        4:57.94 (38.09)     5:34.55 (36.61)
 
 Event 1  Women 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   5:17.58  3/17/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Myer, Cynthia J        60 Irving Masters S  7:46.30    7:39.00   20  
                 58.38    2:03.87 (1:05.49)
        3:02.22 (58.35)     4:01.81 (59.59)
        5:01.14 (59.33)     5:59.66 (58.52)
        6:50.05 (50.39)     7:39.00 (48.95)
  2 Callaway, Linda        60 Masters of South  7:43.82    7:49.13   17  
                 54.14    1:58.58 (1:04.44)
      3:00.60 (1:02.02)   4:00.95 (1:00.35)
      5:07.60 (1:06.65)   6:15.24 (1:07.64)
        7:03.23 (47.99)     7:49.13 (45.90)
 
 Event 1  Women 70-74 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   6:40.92  4/9/2006  NANCY BROWN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Leilich, Joann         74 Woodlands Master  8:00.00    7:07.17   20  
                 50.90      1:50.61 (59.71)
        2:48.69 (58.08)     3:44.91 (56.22)
        4:38.52 (53.61)     5:31.74 (53.22)
        6:20.62 (48.88)     7:07.17 (46.55)
  2 Gregg, Claire M        71 Masters of South 11:04.36   12:16.70   17  
               1:26.89    3:16.12 (1:49.23)
      5:01.01 (1:44.89)   6:42.62 (1:41.61)
      8:16.85 (1:34.23)  10:00.21 (1:43.36)
     11:09.54 (1:09.33)  12:16.70 (1:07.16)
 
 Event 1  Men 30-34 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   3:53.81  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wiggans, Keith         34 Longhorn Aquatic  4:38.94    4:23.84   20  
                 27.66        58.82 (31.16)
        1:32.70 (33.88)     2:06.17 (33.47)
        2:43.61 (37.44)     3:21.58 (37.97)
        3:53.46 (31.88)     4:23.84 (30.38)
 
 Event 1  Men 35-39 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   3:56.76  12/16/2001RON KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Shawn           38 Dad's Club Swim-  4:44.20    4:25.69   20  
                 27.52        58.45 (30.93)
        1:34.52 (36.07)     2:09.41 (34.89)
        2:47.14 (37.73)     3:24.79 (37.65)
        3:55.93 (31.14)     4:25.69 (29.76)
  2 Armstrong, Jonathan W  37 Woodlands Master  4:36.37    4:35.79   17  
                 27.76        59.88 (32.12)
        1:37.58 (37.70)     2:15.03 (37.45)
        2:52.76 (37.73)     3:31.34 (38.58)
        4:04.27 (32.93)     4:35.79 (31.52)
  3 Ramirez, Ricardo       36 Longhorn Aquatic  6:30.00    6:06.41   16  
                 36.72      1:18.49 (41.77)
        2:09.49 (51.00)     2:59.47 (49.98)
        3:51.72 (52.25)     4:41.89 (50.17)
        5:25.51 (43.62)     6:06.41 (40.90)
 
 Event 1  Men 40-44 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:01.87  4/19/2009 ROQUE SANTOS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ellis, Andrew F        44 Terrapin Masters  4:55.00    4:45.32   20  
                 29.42      1:03.84 (34.42)
        1:40.85 (37.01)     2:18.69 (37.84)
        2:59.68 (40.99)     3:40.79 (41.11)
        4:13.32 (32.53)     4:45.32 (32.00)
  2 Guirl, Michael J       42 Masters of South  5:16.87    5:14.38   17  
                 31.16      1:08.69 (37.53)
        1:50.60 (41.91)     2:32.38 (41.78)
        3:18.23 (45.85)     4:03.92 (45.69)
        4:40.58 (36.66)     5:14.38 (33.80)
 
 Event 1  Men 45-49 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:14.17  5/21/2010 DENNIS BAKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Davis, Ross C          46 Woodlands Master  4:30.30    4:20.00   20  
                 26.96        57.36 (30.40)
        1:29.59 (32.23)     2:01.57 (31.98)
        2:38.54 (36.97)     3:17.10 (38.56)
        3:48.94 (31.84)     4:20.00 (31.06)
  2 Rasmussen, Anders M    49 Longhorn Aquatic  4:34.56    4:24.24   17  
                 26.87        58.60 (31.73)
        1:32.15 (33.55)     2:05.26 (33.11)
        2:42.48 (37.22)     3:20.97 (38.49)
        3:53.66 (32.69)     4:24.24 (30.58)
 
 Event 1  Men 50-54 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:23.94  5/10/2009 MICHAEL MANN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Walker, Paul B         51 Longhorn Aquatic  5:00.00    4:50.18   20  
                 30.46      1:04.41 (33.95)
        1:42.07 (37.66)     2:18.60 (36.53)
        3:00.82 (42.22)     3:44.11 (43.29)
        4:17.76 (33.65)     4:50.18 (32.42)
  2 Wood, Steve            52 Team Ridglea-26   5:12.34    5:04.28   17  
                 30.55      1:06.91 (36.36)
        1:45.83 (38.92)     2:24.78 (38.95)
        3:10.33 (45.55)     3:56.73 (46.40)
        4:31.02 (34.29)     5:04.28 (33.26)
  3 Archer, Branch T       53 Unattached-0      5:12.17    5:08.42   16  
                 30.73      1:05.60 (34.87)
        1:47.40 (41.80)     2:28.48 (41.08)
        3:13.01 (44.53)     3:57.68 (44.67)
        4:34.11 (36.43)     5:08.42 (34.31)
 
 Event 1  Men 55-59 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:28.69  4/10/2010 MICHAEL MANN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sauer, Jim             55 Longhorn Aquatic  4:39.00    4:29.05   20  
                 28.39      1:00.25 (31.86)
        1:35.43 (35.18)     2:09.67 (34.24)
        2:47.93 (38.26)     3:27.04 (39.11)
        3:58.58 (31.54)     4:29.05 (30.47)
  2 Fox, Craig             58 Memorial Athleti  5:40.00    5:33.26   17  
                 32.06      1:10.43 (38.37)
        1:54.81 (44.38)     2:37.36 (42.55)
        3:26.27 (48.91)     4:15.01 (48.74)
        4:54.96 (39.95)     5:33.26 (38.30)
  3 Bland, James F         56 Longhorn Aquatic  7:30.00    7:01.17   16  
                 43.18      1:35.84 (52.66)
        2:33.99 (58.15)     3:32.05 (58.06)
        4:25.43 (53.38)     5:21.59 (56.16)
        6:13.64 (52.05)     7:01.17 (47.53)
 
 Event 1  Men 60-64 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   4:33.96  4/14/2012 RICK COLELLA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  5:46.20    5:46.41   20  
                 41.04      1:28.82 (47.78)
        2:11.11 (42.29)     2:52.88 (41.77)
        3:42.05 (49.17)     4:31.11 (49.06)
        5:09.41 (38.30)     5:46.41 (37.00)
  2 Gregersen, Bod A       64 Wellness Masters 17:06.20   17:21.21   17  
               1:55.29    5:02.19 (3:06.90)
      7:02.84 (2:00.65) 17:21.21 (10:18.37)
 
 Event 1  Men 65-69 400 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   5:12.42  5/21/2010 RICHARD BURNS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hardy, Rog             66 Rice Aquatic Mas  6:25.00    6:14.09   20  
                 40.41      1:28.65 (48.24)
        2:17.17 (48.52)     3:06.31 (49.14)
        3:59.74 (53.43)     4:54.38 (54.64)
        5:35.20 (40.82)     6:14.09 (38.89)
  2 Mecredy, Henry E       66 Longhorn Aquatic  7:30.00    7:34.94   17  
                 50.29    1:50.96 (1:00.67)
        2:43.02 (52.06)     3:34.69 (51.67)
      4:49.42 (1:14.73)   6:00.68 (1:11.26)
        6:47.43 (46.75)     7:34.94 (47.51)
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 1                 
 
  1. Masters of South Texas            122   2. Longhorn Aquatics                  50
  3. Aquatics of Georgetown Masters     49   4. Woodlands Masters Swim Team        40
  5. South West YMCA Masters            35   6. Arizona Masters Swim Club Inc      20
  6. Plano Wetcats                      20   6. Irving Masters Swim Club           20
  9. Granbury Area Swimming Program     17   9. Unattached                         17
 11. Dallas Aquatic Masters             16  11. Nitro Swimming                     16
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 1                  
 
  1. Longhorn Aquatics                 126   2. Woodlands Masters Swim Team        37
  3. Terrapin Masters                   20   3. Dad's Club Swim Team Masters       20
  3. Plano Wetcats                      20   3. Rice Aquatic Masters               20
  7. Memorial Athletic Club Aquatic     17   7. Masters of South Texas             17
  7. Wellness Masters Swim Club         17   7. Team Ridglea                       17
 11. Unattached                         16