Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:26 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 8  Women 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:49.97  10/25/2003JESSICA FUSCHI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Norman, Katey          19 Longhorn Aquatic  5:30.00    5:45.87   20  
                 31.31      1:05.64 (34.33)
        1:40.57 (34.93)     2:15.77 (35.20)
        2:50.87 (35.10)     3:26.03 (35.16)
        4:01.36 (35.33)     4:36.64 (35.28)
        5:11.64 (35.00)     5:45.87 (34.23)
  2 Thewes, Kaitlyn P      19 Masters Of Brazo  6:30.00    6:05.98   17  
                 33.06      1:09.44 (36.38)
        1:46.31 (36.87)     2:23.68 (37.37)
        3:01.38 (37.70)     3:38.91 (37.53)
        4:17.09 (38.18)     4:54.41 (37.32)
        5:31.66 (37.25)     6:05.98 (34.32)
 
 Event 8  Women 25-29 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:49.88  1/3/1996  SHEILA TAORMINA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gatton, Leta A         27 Masters of South  5:50.00    5:37.69   20  
                 30.37      1:03.80 (33.43)
        1:38.03 (34.23)     2:11.87 (33.84)
        2:45.77 (33.90)     3:19.50 (33.73)
        3:53.71 (34.21)     4:27.82 (34.11)
        5:02.51 (34.69)     5:37.69 (35.18)
  2 Trembly Stein, Katie   28 Masters of South  5:45.00    5:42.86   17  
                 30.17      1:02.90 (32.73)
        1:36.57 (33.67)     2:11.08 (34.51)
        2:45.92 (34.84)     3:21.15 (35.23)
        3:56.58 (35.43)     4:32.06 (35.48)
        5:07.83 (35.77)     5:42.86 (35.03)
  3 Poland, Amanda G       25 Plano Wetcats-26  7:30.00    6:25.19   16  
                 32.74      1:09.56 (36.82)
        1:47.83 (38.27)     2:26.81 (38.98)
        3:05.78 (38.97)     3:45.95 (40.17)
        4:25.46 (39.51)     5:05.36 (39.90)
        5:45.66 (40.30)     6:25.19 (39.53)
  4 Barraclough, Amy       28 Fort Worth Area-  7:00.00    8:38.51   15  
                 43.18      1:32.76 (49.58)
        2:24.95 (52.19)     3:15.69 (50.74)
        4:09.56 (53.87)     5:04.99 (55.43)
        5:58.44 (53.45)     6:52.63 (54.19)
        7:48.17 (55.54)     8:38.51 (50.34)
 
 Event 8  Women 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:46.92  4/14/2012 DAWN HECKMAN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boor, Dayna            33 Plano Wetcats-26  6:25.89    6:28.46   20  
                 36.11      1:14.12 (38.01)
        1:53.77 (39.65)     2:33.62 (39.85)
        3:13.27 (39.65)     3:53.28 (40.01)
        4:33.84 (40.56)     5:13.30 (39.46)
        5:52.22 (38.92)     6:28.46 (36.24)
  2 Murphy, Amber L        31 Team Ridglea-26   7:20.00    6:47.72   17  
                 35.51      1:15.30 (39.79)
        1:56.21 (40.91)     2:37.31 (41.10)
        3:18.27 (40.96)     4:00.51 (42.24)
        4:43.39 (42.88)     5:25.85 (42.46)
        6:07.26 (41.41)     6:47.72 (40.46)
 
 Event 8  Women 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:56.09  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Koch Davis, Laura K    36 Woodlands Master  5:30.30    5:30.91   20  
                 30.07      1:01.96 (31.89)
        1:34.75 (32.79)     2:08.18 (33.43)
        2:41.31 (33.13)     3:14.76 (33.45)
        3:48.94 (34.18)     4:22.98 (34.04)
        4:57.14 (34.16)     5:30.91 (33.77)
  2 Olson, Meghan          39 Masters of South  6:10.00    5:43.13   17  
                 32.25      1:06.11 (33.86)
        1:40.60 (34.49)     2:15.57 (34.97)
        2:50.41 (34.84)     3:25.29 (34.88)
        3:59.98 (34.69)     4:34.93 (34.95)
        5:09.43 (34.50)     5:43.13 (33.70)
  3 Tuttle-Best, Ann M     38 Denton Area Swim  6:55.00    6:41.18   16  
                 35.65      1:14.29 (38.64)
        1:55.36 (41.07)     2:36.73 (41.37)
        3:17.65 (40.92)     3:58.60 (40.95)
        4:39.83 (41.23)     5:21.38 (41.55)
        6:01.79 (40.41)     6:41.18 (39.39)
  4 Newman, Leigh B        39 Masters of South  7:00.00    7:00.57   15  
                 35.61      1:14.37 (38.76)
        1:54.16 (39.79)     2:35.45 (41.29)
        3:18.01 (42.56)     4:01.72 (43.71)
        4:45.75 (44.03)     5:30.35 (44.60)
        6:15.70 (45.35)     7:00.57 (44.87)
  5 Irvin, Ruth A          38 City Of Midland-  7:15.00    7:11.71   14  
                 39.36      1:22.35 (42.99)
        2:06.48 (44.13)     2:50.65 (44.17)
        3:34.46 (43.81)     4:18.03 (43.57)
        5:01.55 (43.52)     5:45.49 (43.94)
        6:29.22 (43.73)     7:11.71 (42.49)
 
 Event 8  Women 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:58.98  10/5/2002 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chow, Michelle H       44 Dallas Aquatic M  5:40.00    5:49.77   20  
                 30.96      1:04.61 (33.65)
        1:39.92 (35.31)     2:15.44 (35.52)
        2:51.16 (35.72)     3:26.28 (35.12)
        4:02.00 (35.72)     4:38.22 (36.22)
        5:14.37 (36.15)     5:49.77 (35.40)
  2 Norman, Adina          41 Tulsa Masters Sw  6:15.00    6:06.52   17  
                 32.54      1:08.45 (35.91)
        1:45.59 (37.14)     2:23.39 (37.80)
        3:02.48 (39.09)     3:40.16 (37.68)
        4:17.48 (37.32)     4:54.34 (36.86)
        5:31.44 (37.10)     6:06.52 (35.08)
  3 Turner, Kristen M      43 Whac Masters-43   6:01.99    6:11.92   16  
                 34.36      1:10.52 (36.16)
        1:46.71 (36.19)     2:23.37 (36.66)
        3:00.88 (37.51)     3:38.52 (37.64)
        4:16.54 (38.02)     4:54.99 (38.45)
        5:33.77 (38.78)     6:11.92 (38.15)
  4 Misage, Nancy          42 Longhorn Aquatic  6:25.00    6:15.01   15  
                 33.20      1:09.43 (36.23)
        1:46.72 (37.29)     2:24.29 (37.57)
        3:01.99 (37.70)     3:39.83 (37.84)
        4:18.12 (38.29)     4:56.97 (38.85)
        5:36.13 (39.16)     6:15.01 (38.88)
  5 Bailie, Bridget A      43 South Texas Flyi  6:52.70    7:18.10   14  
                 37.42      1:18.56 (41.14)
        2:01.04 (42.48)     2:45.32 (44.28)
        3:29.42 (44.10)     4:14.32 (44.90)
        5:00.51 (46.19)     5:46.52 (46.01)
        6:33.19 (46.67)     7:18.10 (44.91)
  6 Wong, Linda H          41 Unattached-0      8:26.87    8:12.38   13  
                 43.17      1:31.09 (47.92)
        2:20.87 (49.78)     3:12.30 (51.43)
        4:03.35 (51.05)     4:54.40 (51.05)
        5:45.55 (51.15)     6:35.08 (49.53)
        7:24.43 (49.35)     8:12.38 (47.95)
  7 Guirl, Jennifer        42 Masters of South  9:00.00    8:33.44   12  
                 45.89      1:34.41 (48.52)
        2:26.20 (51.79)     3:19.24 (53.04)
        4:13.22 (53.98)     5:05.68 (52.46)
        5:59.21 (53.53)     6:52.12 (52.91)
        7:44.33 (52.21)     8:33.44 (49.11)
 
 Event 8  Women 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:04.13  4/11/2009 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dooley, Katy           46 Longhorn Aquatic  5:35.00    5:29.57   20  
                 29.85      1:01.70 (31.85)
        1:34.53 (32.83)     2:07.82 (33.29)
        2:41.29 (33.47)     3:14.95 (33.66)
        3:48.89 (33.94)     4:22.75 (33.86)
        4:56.43 (33.68)     5:29.57 (33.14)
  2 Ditzler, Kristy        48 Longhorn Aquatic  5:49.93    5:46.51   17  
                 31.50      1:05.32 (33.82)
        1:40.16 (34.84)     2:15.60 (35.44)
        2:51.00 (35.40)     3:26.45 (35.45)
        4:01.81 (35.36)     4:37.29 (35.48)
        5:12.78 (35.49)     5:46.51 (33.73)
  3 Ashworth, Michelle P   49 Las Vegas Master  6:33.54    6:20.25   16  
                 33.95      1:10.38 (36.43)
        1:47.68 (37.30)     2:25.55 (37.87)
        3:04.13 (38.58)     3:43.41 (39.28)
        4:22.68 (39.27)     5:02.76 (40.08)
        5:42.62 (39.86)     6:20.25 (37.63)
  4 Coulehan, Maureen E    46 Longhorn Aquatic  7:24.20    6:21.43   15  
                 34.71      1:12.22 (37.51)
        1:50.39 (38.17)     2:28.55 (38.16)
        3:07.35 (38.80)     3:45.78 (38.43)
        4:24.93 (39.15)     5:04.07 (39.14)
        5:43.12 (39.05)     6:21.43 (38.31)
 
 Event 8  Women 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:16.88  5/10/2009 S HEIM-BOWEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dykstra, Sally K       53 Longhorn Aquatic  5:50.00    5:58.95   20  
                 34.41      1:10.35 (35.94)
        1:46.71 (36.36)     2:22.85 (36.14)
        2:59.22 (36.37)     3:35.61 (36.39)
        4:11.62 (36.01)     4:47.80 (36.18)
        5:24.09 (36.29)     5:58.95 (34.86)
  2 Plevich, Beth          51 Longhorn Aquatic  6:10.00    6:07.72   17  
                 31.69      1:06.76 (35.07)
        1:42.70 (35.94)     2:19.50 (36.80)
        2:56.61 (37.11)     3:35.37 (38.76)
        4:13.64 (38.27)     4:51.63 (37.99)
        5:29.92 (38.29)     6:07.72 (37.80)
  3 Hughes, Mary L         54 Longhorn Aquatic  6:00.00    6:14.31   16  
                 33.01      1:08.68 (35.67)
        1:46.19 (37.51)     2:24.23 (38.04)
        3:02.97 (38.74)     3:41.06 (38.09)
        4:20.01 (38.95)     4:58.10 (38.09)
        5:36.54 (38.44)     6:14.31 (37.77)
  4 Smart, Denise L        50 Tulsa Masters Sw  6:25.59    6:26.92   15  
                 34.80      1:13.40 (38.60)
        1:52.56 (39.16)     2:31.04 (38.48)
        3:09.72 (38.68)     3:48.51 (38.79)
        4:28.33 (39.82)     5:08.25 (39.92)
        5:48.23 (39.98)     6:26.92 (38.69)
  5 Schweppe, Jane         50 Whac Masters-43   6:40.00    6:34.50   14  
                 34.41      1:11.41 (37.00)
        1:50.55 (39.14)     2:30.75 (40.20)
        3:11.35 (40.60)     3:52.06 (40.71)
        4:32.93 (40.87)     5:13.89 (40.96)
        5:54.63 (40.74)     6:34.50 (39.87)
  6 Cuda, Suzanne E        52 Masters of South  6:26.51    6:38.13   13  
                 33.77      1:11.70 (37.93)
        1:51.12 (39.42)     2:31.12 (40.00)
        3:11.54 (40.42)     3:52.48 (40.94)
        4:33.79 (41.31)     5:15.58 (41.79)
        5:57.41 (41.83)     6:38.13 (40.72)
  7 Klimko, Sue M          53 Dallas Aquatic M  6:37.89    6:43.75   12  
                 36.69      1:16.73 (40.04)
        1:58.58 (41.85)     2:40.88 (42.30)
        3:21.55 (40.67)     4:01.84 (40.29)
        4:42.78 (40.94)     5:23.79 (41.01)
        6:05.44 (41.65)     6:43.75 (38.31)
  8 Feather, Shawn M       51 Aquatics of Geor  7:21.30    7:06.11   11  
                 39.49      1:21.32 (41.83)
        2:04.59 (43.27)     2:47.89 (43.30)
        3:31.08 (43.19)     4:14.53 (43.45)
        4:57.83 (43.30)     5:41.55 (43.72)
        6:24.61 (43.06)     7:06.11 (41.50)
  9 Bibles, Shirley        50 Aquatics of Geor  7:40.23    7:38.67    9  
                 41.28      1:25.89 (44.61)
        2:11.94 (46.05)     2:58.44 (46.50)
        3:44.60 (46.16)     4:31.32 (46.72)
        5:18.13 (46.81)     6:05.65 (47.52)
        6:53.19 (47.54)     7:38.67 (45.48)
 
 Event 8  Women 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:27.33  1/25/2009 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gipson, Martha A       57 Swim With Americ  7:10.00    7:30.51   20  
                 38.71      1:21.92 (43.21)
        2:06.74 (44.82)     2:53.47 (46.73)
        3:41.05 (47.58)     4:28.04 (46.99)
        5:15.19 (47.15)     6:02.44 (47.25)
        6:48.09 (45.65)     7:30.51 (42.42)
  2 Schueckler, Leslie     57 Brazos Splash Ma  8:15.00    7:53.62   17  
                 43.94      1:31.61 (47.67)
        2:20.17 (48.56)     3:08.19 (48.02)
        3:57.13 (48.94)     4:46.28 (49.15)
        5:34.98 (48.70)     6:22.56 (47.58)
        7:09.99 (47.43)     7:53.62 (43.63)
 
 Event 8  Women 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:42.84  3/30/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Callaway, Linda        60 Masters of South  7:43.26    7:51.91   20  
                 44.13      1:31.75 (47.62)
        2:19.47 (47.72)     3:06.95 (47.48)
        3:54.49 (47.54)     4:42.29 (47.80)
        5:30.28 (47.99)     6:18.11 (47.83)
        7:06.66 (48.55)     7:51.91 (45.25)
  2 Tjarks, Bernie S       63 Swim With Americ 11:36.15   10:35.71   17  
                 51.57      1:51.02 (59.45)
      2:57.21 (1:06.19)   4:05.02 (1:07.81)
      5:09.07 (1:04.05)   6:18.44 (1:09.37)
      7:25.93 (1:07.49)   8:28.40 (1:02.47)
      9:33.47 (1:05.07)  10:35.71 (1:02.24)
 
 Event 8  Women 75-79 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   7:32.58  5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lasof, Carole B        75 Wellness Masters 11:36.57   12:07.45   20  
               1:04.37    2:16.45 (1:12.08)
      3:28.71 (1:12.26)   4:42.97 (1:14.26)
      5:57.57 (1:14.60)   7:12.20 (1:14.63)
      8:26.91 (1:14.71)   9:39.56 (1:12.65)
     10:54.88 (1:15.32)  12:07.45 (1:12.57)
  2 Callaway, June         78 Plano Wetcats-26 11:35.43   12:13.76   17  
               1:08.46    2:21.33 (1:12.87)
      3:35.60 (1:14.27)   4:51.02 (1:15.42)
      6:05.70 (1:14.68)   7:20.68 (1:14.98)
      8:34.68 (1:14.00)   9:49.84 (1:15.16)
     11:03.16 (1:13.32)  12:13.76 (1:10.60)
 
 Event 8  Men 18-24 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:24.81  1/24/2010 ANDY GRANT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, John H          20 Brazos Splash Ma  5:22.86    5:19.45   20  
                 28.20      1:00.08 (31.88)
        1:32.70 (32.62)     2:05.80 (33.10)
        2:38.47 (32.67)     3:11.36 (32.89)
        3:43.58 (32.22)     4:16.44 (32.86)
        4:48.05 (31.61)     5:19.45 (31.40)
  2 Oliver, Thomas P       21 Masters Of Brazo  5:45.00    6:04.94   17  
                 30.09      1:04.91 (34.82)
        1:41.26 (36.35)     2:17.67 (36.41)
        2:55.44 (37.77)     3:33.55 (38.11)
        4:11.36 (37.81)     4:49.30 (37.94)
        5:27.86 (38.56)     6:04.94 (37.08)
  3 Nido, Derek J          24 Aquatics of Geor  5:57.49    6:19.93   16  
                 32.74      1:10.08 (37.34)
        1:49.16 (39.08)     2:27.82 (38.66)
        3:05.86 (38.04)     3:44.79 (38.93)
        4:23.86 (39.07)     5:03.97 (40.11)
        5:42.76 (38.79)     6:19.93 (37.17)
 
 Event 8  Men 30-34 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:29.49  2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zanetti, Renato        34 South Texas Flyi  7:00.00    6:38.78   20  
                 35.77      1:14.60 (38.83)
        1:54.67 (40.07)     2:36.03 (41.36)
        3:16.51 (40.48)     3:57.67 (41.16)
        4:39.12 (41.45)     5:18.96 (39.84)
        6:00.58 (41.62)     6:38.78 (38.20)
 
 Event 8  Men 35-39 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:33.97  5/17/2002 RONALD KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Shawn           38 Dad's Club Swim-  5:03.56    4:55.86   20  
                 27.76        57.17 (29.41)
        1:26.79 (29.62)     1:56.37 (29.58)
        2:26.02 (29.65)     2:56.15 (30.13)
        3:26.16 (30.01)     3:56.39 (30.23)
        4:26.49 (30.10)     4:55.86 (29.37)
  2 Alley, David W         38 Longhorn Aquatic  5:17.00    4:58.14   17  
                 27.13        55.97 (28.84)
        1:25.33 (29.36)     1:55.08 (29.75)
        2:25.11 (30.03)     2:55.50 (30.39)
        3:25.83 (30.33)     3:56.67 (30.84)
        4:27.73 (31.06)     4:58.14 (30.41)
 
 Event 8  Men 40-44 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:39.86  5/8/2010  ALEX KOSTICH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ream, Jason            41 Longhorn Aquatic  5:30.00    5:15.45   20  
                 28.87      1:00.01 (31.14)
        1:32.34 (32.33)     2:05.62 (33.28)
        2:37.52 (31.90)     3:09.67 (32.15)
        3:41.41 (31.74)     4:13.72 (32.31)
        4:44.96 (31.24)     5:15.45 (30.49)
  2 Cleveland, James A     40 Unattached-0      5:29.17    5:26.04   17  
                 29.06      1:00.70 (31.64)
        1:33.03 (32.33)     2:05.97 (32.94)
        2:39.01 (33.04)     3:12.25 (33.24)
        3:46.03 (33.78)     4:19.73 (33.70)
        4:53.44 (33.71)     5:26.04 (32.60)
  3 Ellis, Andrew F        44 Terrapin Masters  5:30.00    5:33.84   16  
                 29.54      1:02.41 (32.87)
        1:36.34 (33.93)     2:10.34 (34.00)
        2:44.60 (34.26)     3:18.85 (34.25)
        3:53.04 (34.19)     4:27.26 (34.22)
        5:01.01 (33.75)     5:33.84 (32.83)
  4 Gogulski, David H      44 Nitro Swimming-4  5:22.62    5:35.63   15  
                 29.11      1:00.68 (31.57)
        1:33.14 (32.46)     2:06.37 (33.23)
        2:40.38 (34.01)     3:14.99 (34.61)
        3:50.10 (35.11)     4:25.64 (35.54)
        5:01.41 (35.77)     5:35.63 (34.22)
  5 Guirl, Michael J       42 Masters of South  6:00.00    5:46.03   14  
                 30.60      1:05.22 (34.62)
        1:40.45 (35.23)     2:16.30 (35.85)
        2:51.90 (35.60)     3:27.58 (35.68)
        4:02.99 (35.41)     4:38.44 (35.45)
        5:12.93 (34.49)     5:46.03 (33.10)
  6 Walter, Michael S      42 Heart of Texas-4  7:30.00    7:04.74   13  
                 37.57      1:17.86 (40.29)
        1:58.99 (41.13)     2:41.73 (42.74)
        3:25.27 (43.54)     4:08.67 (43.40)
        4:53.29 (44.62)     5:37.88 (44.59)
        6:22.31 (44.43)     7:04.74 (42.43)
  7 Linnborn, Scott R      43 Nitro Swimming-4  7:15.00    7:28.13   12  
                 36.94      1:19.12 (42.18)
        2:03.53 (44.41)     2:49.39 (45.86)
        3:36.89 (47.50)     4:23.52 (46.63)
        5:11.33 (47.81)     5:57.64 (46.31)
        6:44.94 (47.30)     7:28.13 (43.19)
 
 Event 8  Men 45-49 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:39.10  5/20/2007 DENNIS BAKER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Davis, Ross C          46 Woodlands Master  5:00.00    4:54.26   20  
                 27.19        56.27 (29.08)
        1:25.77 (29.50)     1:55.21 (29.44)
        2:24.79 (29.58)     2:54.77 (29.98)
        3:25.06 (30.29)     3:54.67 (29.61)
        4:24.66 (29.99)     4:54.26 (29.60)
  2 Coates, Ed M           47 Longhorn Aquatic  5:42.98    5:41.52   17  
                 31.96      1:06.35 (34.39)
        1:40.37 (34.02)     2:14.49 (34.12)
        2:49.07 (34.58)     3:23.65 (34.58)
        3:58.45 (34.80)     4:33.62 (35.17)
        5:07.97 (34.35)     5:41.52 (33.55)
  3 Doyle, Michael B       49 Plano Wetcats-26  6:21.23    6:02.79   16  
                 31.42      1:07.74 (36.32)
        1:45.52 (37.78)     2:23.47 (37.95)
        3:01.16 (37.69)     3:39.09 (37.93)
        4:15.58 (36.49)     4:52.92 (37.34)
        5:28.18 (35.26)     6:02.79 (34.61)
 
 Event 8  Men 50-54 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:47.57  5/20/2001 JIM MCCONICA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Patten, Bobby          50 Dallas Aquatic M  5:20.13    5:23.23   20  
                 29.44      1:00.77 (31.33)
        1:32.57 (31.80)     2:04.82 (32.25)
        2:37.51 (32.69)     3:10.70 (33.19)
        3:43.93 (33.23)     4:17.16 (33.23)
        4:50.74 (33.58)     5:23.23 (32.49)
  2 Wood, Steve            52 Team Ridglea-26   5:34.56    5:41.05   17  
                 28.81      1:01.67 (32.86)
        1:35.14 (33.47)     2:09.26 (34.12)
        2:43.67 (34.41)     3:18.12 (34.45)
        3:53.48 (35.36)     4:30.28 (36.80)
        5:07.04 (36.76)     5:41.05 (34.01)
  3 Pro, Rick              51 Unattached-0      6:33.00    6:07.51   16  
                 31.73      1:07.35 (35.62)
        1:44.69 (37.34)     2:22.96 (38.27)
        3:01.25 (38.29)     3:39.38 (38.13)
        4:17.48 (38.10)     4:55.72 (38.24)
        5:33.89 (38.17)     6:07.51 (33.62)
  4 Kadas, Chris W         50 Longhorn Aquatic  6:07.18    6:10.34   15  
                 32.38      1:07.79 (35.41)
        1:44.59 (36.80)     2:22.29 (37.70)
        2:59.95 (37.66)     3:38.15 (38.20)
        4:16.18 (38.03)     4:54.83 (38.65)
        5:33.15 (38.32)     6:10.34 (37.19)
  5 Cochran, Steve         50 Longhorn Aquatic  5:55.00    6:12.58   14  
                 34.93      1:12.34 (37.41)
        1:50.06 (37.72)     2:27.48 (37.42)
        3:05.08 (37.60)     3:41.42 (36.34)
        4:19.43 (38.01)     4:57.25 (37.82)
        5:35.32 (38.07)     6:12.58 (37.26)
  6 Wright, Stephen S      54 Longhorn Aquatic  5:59.99    6:39.98   13  
                 34.85      1:13.11 (38.26)
        1:52.39 (39.28)     2:32.69 (40.30)
        3:12.48 (39.79)     3:52.95 (40.47)
        4:34.18 (41.23)     5:16.05 (41.87)
        5:58.41 (42.36)     6:39.98 (41.57)
  7 Hulett, Jamie          53 Plano Wetcats-26  7:00.00    6:44.46   12  
                 36.90      1:18.16 (41.26)
        1:59.81 (41.65)     2:41.38 (41.57)
        3:22.39 (41.01)     4:02.93 (40.54)
        4:43.65 (40.72)     5:24.66 (41.01)
        6:05.56 (40.90)     6:44.46 (38.90)
  8 McCarthy, Shaun        52 Plano Wetcats-26  6:45.00    6:47.28   11  
                 34.42      1:13.51 (39.09)
        1:52.84 (39.33)     2:34.69 (41.85)
        3:15.71 (41.02)     3:58.58 (42.87)
        4:40.88 (42.30)     5:23.79 (42.91)
        6:06.46 (42.67)     6:47.28 (40.82)
 
 Event 8  Men 55-59 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   4:56.82  4/11/2010 MICHAEL MANN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Worrel, Dick           59 Longhorn Aquatic  5:20.00    5:22.45   20  
                 30.27      1:02.29 (32.02)
        1:34.58 (32.29)     2:06.98 (32.40)
        2:39.93 (32.95)     3:12.90 (32.97)
        3:45.89 (32.99)     4:18.60 (32.71)
        4:51.00 (32.40)     5:22.45 (31.45)
  2 Gibson, Kip E          57 Unattached-0      5:33.70    5:37.27   17  
                 29.94      1:03.12 (33.18)
        1:37.55 (34.43)     2:12.66 (35.11)
        2:47.76 (35.10)     3:22.42 (34.66)
        3:56.74 (34.32)     4:30.84 (34.10)
        5:04.84 (34.00)     5:37.27 (32.43)
  3 Siegel, Craig          55 Longhorn Aquatic  5:32.19    5:40.28   16  
                 31.92      1:06.05 (34.13)
        1:40.62 (34.57)     2:15.23 (34.61)
        2:49.61 (34.38)     3:23.62 (34.01)
        3:57.93 (34.31)     4:32.19 (34.26)
        5:06.09 (33.90)     5:40.28 (34.19)
 
 Event 8  Men 60-64 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:11.17  4/29/2012 JIM MC CONICA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vance, Brian A         62 Longhorn Aquatic  6:20.00    6:11.60   20  
                 34.34      1:11.47 (37.13)
        1:49.53 (38.06)     2:28.61 (39.08)
        3:07.18 (38.57)     3:44.60 (37.42)
        4:21.44 (36.84)     4:58.17 (36.73)
        5:35.36 (37.19)     6:11.60 (36.24)
  2 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  6:15.00    6:15.85   17  
                 34.95      1:12.27 (37.32)
        1:50.57 (38.30)     2:29.13 (38.56)
        3:07.45 (38.32)     3:45.29 (37.84)
        4:22.65 (37.36)     5:00.64 (37.99)
        5:38.70 (38.06)     6:15.85 (37.15)
  3 Cothren, Jack          63 Binghamton Univ-  6:20.00    6:40.10   16  
                 35.60      1:14.62 (39.02)
        1:54.75 (40.13)     2:35.40 (40.65)
        3:16.03 (40.63)     3:56.85 (40.82)
        4:37.31 (40.46)     5:18.64 (41.33)
        5:59.99 (41.35)     6:40.10 (40.11)
  4 Gregersen, Bod A       64 Wellness Masters 19:34.48   20:23.04   15  
               1:26.99    3:24.64 (1:57.65)
      5:40.46 (2:15.82)   7:43.97 (2:03.51)
      9:41.98 (1:58.01)  12:13.81 (2:31.83)
                               16:43.49 ( )
     18:37.14 (1:53.65)  20:23.04 (1:45.90)
 
 Event 8  Men 65-69 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:37.64  5/20/2007 TOM LANDIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mecredy, Henry E       66 Longhorn Aquatic  7:00.00    7:56.33   20  
                 41.79      1:29.31 (47.52)
        2:19.15 (49.84)     3:08.18 (49.03)
        3:57.03 (48.85)     4:46.51 (49.48)
        5:34.79 (48.28)     6:22.79 (48.00)
        7:10.90 (48.11)     7:56.33 (45.43)
 
 Event 8  Men 70-74 500 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   5:51.37  5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hahn, Richard          70 Nitro Swimming-4  7:50.00    7:53.93   20  
                 39.11      1:24.28 (45.17)
        2:13.61 (49.33)     3:01.53 (47.92)
        3:50.59 (49.06)     4:39.67 (49.08)
        5:29.06 (49.39)     6:19.37 (50.31)
        7:07.16 (47.79)     7:53.93 (46.77)
  2 Wood, Craig A          72 Etex Masters Swi  8:20.00    8:21.41   17  
                 45.87      1:35.03 (49.16)
        2:26.87 (51.84)     3:18.43 (51.56)
        4:09.84 (51.41)     5:00.81 (50.97)
        5:51.65 (50.84)     6:42.06 (50.41)
        7:32.81 (50.75)     8:21.41 (48.60)
  3 Dillon, Tom J          71 Plano Wetcats-26  9:45.00    9:09.96   16  
                 46.85      1:42.46 (55.61)
        2:40.08 (57.62)     3:37.90 (57.82)
        4:35.49 (57.59)     5:33.57 (58.08)
        6:30.42 (56.85)     7:26.23 (55.81)
        8:21.55 (55.32)     9:09.96 (48.41)
 
                 Women - Team Rankings - Through Event 8                 
 
  1. Masters of South Texas            332   2. Longhorn Aquatics                 261
  3. Plano Wetcats                     153   4. Aquatics of Georgetown Masters     86
  5. Swim With American Masters         74   6. Dallas Aquatic Masters             68
  7. Woodlands Masters Swim Team        60   8. South West YMCA Masters            52
  9. Team Ridglea                       49  10. Unattached                         47
 11. Whac Masters                       45  12. Granbury Area Swimming Program     34
 13. Tulsa Masters Swim Club            32  14. City Of Midland Aquatics           31
 15. Irving Masters Swim Club           20  15. Arizona Masters Swim Club Inc      20
 15. Wellness Masters Swim Club         20  18. Masters Of Brazos                  17
 18. Brazos Splash Masters              17  20. Nitro Swimming                     16
 20. Las Vegas Masters                  16  20. Denton Area Swim Club              16
 23. Fort Worth Area Swim Team          15  24. South Texas Flying Fish            14
 
                  Men - Team Rankings - Through Event 8                  
 
  1. Longhorn Aquatics                 451   2. Plano Wetcats                     206
  3. Unattached                        122   4. Nitro Swimming                     95
  5. Team Ridglea                       71   6. Woodlands Masters Swim Team        57
  7. Dad's Club Swim Team Masters       40   8. South Texas Flying Fish            37
  8. Etex Masters Swim Team             37  10. Terrapin Masters                   36
 11. Wellness Masters Swim Club         32  11. Binghamton Univ Masters            32
 13. Masters of South Texas             31  14. Brazos Splash Masters              20
 14. Rice Aquatic Masters               20  14. Dallas Aquatic Masters             20
 17. Memorial Athletic Club Aquatic     17  17. Masters Of Brazos                  17
 19. Aquatics of Georgetown Masters     16  20. Heart of Texas                     13