Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:26 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 11  Men 18-24 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   50.14  2/18/2001 ROMAIN BARNIER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Zolno, David J         24 Longhorn Aquatic    54.00      55.21   20  
                 25.78        55.21 (29.43)
  2 Ziegler, Trevor        24 Unattached-0        59.43      55.35   17  
                 25.05        55.35 (30.30)
  3 Quintero, Chris L      19 Longhorn Aquatic    58.88      58.24   16  
                 26.00        58.24 (32.24)
  4 Richards, David I      23 Unattached-0      1:15.00    1:04.58   15  
                 29.92      1:04.58 (34.66)
  5 Nido, Derek J          24 Aquatics of Geor  1:10.10    1:10.34   14  
                 32.55      1:10.34 (37.79)
 
 Event 11  Men 25-29 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   48.27  2/13/2010 MARK GANGLOFF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vogel, Jake N          25 Whac Masters-43     54.50      53.23   20  
                 24.58        53.23 (28.65)
  2 Nelms, Brandon L       28 Plano Wetcats-26  1:00.80      56.55   17  
                 24.86        56.55 (31.69)
  3 Baxter, Kyle E         26 Plano Wetcats-26    58.89      58.23   16  
                 27.60        58.23 (30.63)
  4 Schroeder, Brian       25 Unattached-0        59.20      59.13   15  
                 26.52        59.13 (32.61)
  5 Talma, Mark R          26 South Texas Flyi    59.00    1:00.99   14  
                 27.91      1:00.99 (33.08)
  6 Cumnock-Francois, Ben  25 Aquatics of Geor  1:15.00    1:01.40   13  
                 28.21      1:01.40 (33.19)
 
 Event 11  Men 30-34 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   49.81  4/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 McKee, Chris           33 Longhorn Aquatic    58.20      56.57   20  
                 26.12        56.57 (30.45)
  2 Browder, Kurt          31 Team Ridglea-26   1:05.60    1:04.42   17  
                 27.87      1:04.42 (36.55)
  3 Cooper, Jordan B       30 Brazos Splash Ma  1:20.32    1:07.75   16  
                 30.25      1:07.75 (37.50)
  4 Blake, Geoff W         31 Red Giant Master  1:15.00    1:08.68   15  
                 30.26      1:08.68 (38.42)
  5 Anderson, Shaun C      30 Alamo Area Aquat  1:05.00    1:10.75   14  
                 30.62      1:10.75 (40.13)
 
 Event 11  Men 35-39 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   50.06  5/4/2008  JOSH DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Armstrong, Jonathan W  37 Woodlands Master    57.37      58.24   20  
                 27.05        58.24 (31.19)
  2 Hedegore, Robert W     36 Longhorn Aquatic  1:02.00    1:01.33   17  
                 28.57      1:01.33 (32.76)
  3 Mandy, Joseph W        35 Longhorn Aquatic  1:06.55    1:03.32   16  
                 30.05      1:03.32 (33.27)
  4 Ortiz, Antonio A       35 Brazos Splash Ma  1:07.96    1:05.61   15  
                 30.42      1:05.61 (35.19)
  5 Talkington, Alan M     36 Longhorn Aquatic  1:12.00    1:06.20   14  
                 29.58      1:06.20 (36.62)
  6 Jaya, Imade            39 Flower Mound Mas  1:09.15    1:08.09   13  
                 31.89      1:08.09 (36.20)
  7 Bonick, Jason          39 Aquatics of Geor  1:06.91    1:11.36   12  
                 33.56      1:11.36 (37.80)
 -- Glass, Mark W          38 Woodlands Master  1:04.23         NS  
 
 Event 11  Men 40-44 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   51.85  5/23/2010 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Huggins, Dale R        40 Longhorn Aquatic    59.37      59.27   20  
                 28.10        59.27 (31.17)
  2 Bailey, Bradley H      43 Longhorn Aquatic  1:05.00      59.77   17  
                 26.69        59.77 (33.08)
  3 Dill, Scott            40 Longhorn Aquatic    57.00    1:00.12   16  
                 28.65      1:00.12 (31.47)
  4 Guirl, Michael J       42 Masters of South  1:30.00    1:05.34   15  
                 30.56      1:05.34 (34.78)
  5 Perry, Guy             42 Longhorn Aquatic  1:05.00    1:05.38   14  
                 28.23      1:05.38 (37.15)
  6 Kam, Greg K            44 Unattached-0      1:01.49    1:05.84   13  
                 29.76      1:05.84 (36.08)
  7 Olson, Dean            44 Masters of South  1:09.00    1:08.32   12  
                 31.92      1:08.32 (36.40)
  8 Libardoni, Mark        42 Masters of South  1:21.25    1:14.94   10  
                 36.28      1:14.94 (38.66)
  8 Jaime, Alfonso A       40 South West YMCA-  1:15.50    1:14.94   10  
                 34.42      1:14.94 (40.52)
 
 Event 11  Men 45-49 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   52.14  5/23/2010 RICHARD HUGHEY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Heber, Scott           46 Dallas Aquatic M    56.75      55.32   20  
                 25.63        55.32 (29.69)
  2 Varozza, Mike J        45 Longhorn Aquatic    58.93      56.00   17  
                 25.67        56.00 (30.33)
  3 Rasmussen, Anders M    49 Longhorn Aquatic    56.53      56.09   16  
                 25.10        56.09 (30.99)
  4 Davis, Ross C          46 Woodlands Master    56.00      56.13   15  
                 25.47        56.13 (30.66)
  5 Bellino, Todd          45 Longhorn Aquatic  1:08.00    1:06.68   14  
                 29.20      1:06.68 (37.48)
  6 English, Kevin J       49 Longhorn Aquatic  1:08.00    1:06.82   13  
                 31.87      1:06.82 (34.95)
  7 Smiley, Colin          46 Longhorn Aquatic  1:11.34    1:09.46   12  
                 32.07      1:09.46 (37.39)
  8 Welsh, Tim H           49 South West YMCA-  1:11.99    1:11.13   11  
                 31.95      1:11.13 (39.18)
  9 Hyams, Chris           45 Unattached-0      1:14.00    1:11.22    9  
                 32.85      1:11.22 (38.37)
 10 Poste, Rob             47 Movy Masters-28   1:15.00    1:11.63    7  
                 34.40      1:11.63 (37.23)
 -- Young, Stanford R      48 Longhorn Aquatic  1:12.25         NS  
 
 Event 11  Men 50-54 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   54.42  4/28/2012 CLAY BRITT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guthrie, David M       52 Longhorn Aquatic    58.00      56.05   20  
                 26.92        56.05 (29.13)
  2 Wood, Steve            52 Team Ridglea-26     57.89      58.12   17  
                 25.93        58.12 (32.19)
  3 Hoffman, Keith T       54 Unattached-0        59.10    1:02.03   16  
                 29.51      1:02.03 (32.52)
  4 Miller, Brian H        51 South West YMCA-  1:03.70    1:02.49   15  
                 28.10      1:02.49 (34.39)
  5 Walker, Paul B         51 Longhorn Aquatic  1:04.00    1:02.78   14  
                 28.99      1:02.78 (33.79)
  6 Marshall, Dirk H       50 South Texas Flyi  1:03.55    1:03.98   13  
                 29.48      1:03.98 (34.50)
  7 Sheaves, Mike          54 Unattached-0      1:04.17    1:04.37   12  
                 30.10      1:04.37 (34.27)
  8 Perkins, Bob M         50 South West YMCA-  2:59.00    1:05.62   11  
                 29.68      1:05.62 (35.94)
  9 Richey, Steven C       52 Masters of South  1:05.88    1:05.86    9  
                 31.10      1:05.86 (34.76)
 10 Fuselier, Stephen A    53 Masters of South  1:10.00    1:07.71    7  
                 31.98      1:07.71 (35.73)
 11 Agathon, John C        53 Woodlands Master  1:09.90    1:08.67    6  
                 32.01      1:08.67 (36.66)
 12 Pro, Rick              51 Unattached-0      1:14.30    1:09.87    5  
                 32.20      1:09.87 (37.67)
 13 Ballard, Michael J     50 Swim Kentucky Ma  1:11.24    1:09.91    4  
                 31.98      1:09.91 (37.93)
 14 Ingamells, Rex R       50 Masters of South  1:15.00    1:10.15    3  
                 34.03      1:10.15 (36.12)
 15 Chafetz, Nelson        53 Longhorn Aquatic  1:16.00    1:12.60    2  
                 34.19      1:12.60 (38.41)
 -- Hubbard, Russell L     51 South West YMCA-  1:13.94         NS  
 -- Koopmann, Walter E     51 Aquatics of Geor  1:33.00         NS  
 
 Event 11  Men 55-59 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   56.20  5/4/2008  TIMOTHY SHEAD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kone, Bruce C          55 Rice Aquatic Mas  1:01.50    1:01.24   20  
                 27.90      1:01.24 (33.34)
  2 Lysinger, Chris S      56 City Of Midland-  1:05.36    1:06.34   17  
                 30.29      1:06.34 (36.05)
  3 Fox, Craig             58 Memorial Athleti  1:09.00    1:08.20   16  
                 31.38      1:08.20 (36.82)
  4 Kristek, Tom           56 Nitro Swimming-4  1:13.00    1:08.97   15  
                 31.35      1:08.97 (37.62)
  5 Ormsby, Peter E        57 Unattached-0      1:18.00    1:14.74   14  
                 34.07      1:14.74 (40.67)
  6 Bland, James F         56 Longhorn Aquatic  1:25.00    1:23.59   13  
                 41.52      1:23.59 (42.07)
  7 Johnson, Greg C        55 Denton Area Swim  2:00.00    1:35.85   12  
                 45.32      1:35.85 (50.53)
 -- Vandam, David K        57 Longhorn Aquatic  1:11.77         NS  
 -- Kelly, Mark            57 South Texas Flyi  1:20.00         NS  
 
 Event 11  Men 60-64 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   58.69  4/14/2012 RICK COLELLA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hamilton, Berry        60 Longhorn Aquatic  1:02.50    1:04.17   20  
                 30.27      1:04.17 (33.90)
  2 Cates, Gary            61 Plano Wetcats-26  1:14.69    1:11.96   17  
                 33.15      1:11.96 (38.81)
  3 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  1:11.74    1:12.89   16  
                 34.38      1:12.89 (38.51)
  4 Dodds, John W          62 Heart of Texas-4  1:13.00    1:13.54   15  
                 34.63      1:13.54 (38.91)
  5 Vance, Brian A         62 Longhorn Aquatic  1:35.00    1:14.44   14  
                 33.66      1:14.44 (40.78)
 
 Event 11  Men 65-69 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:00.32  5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nordstrom, David P     65 Masters of South  1:12.88    1:13.57   20  
                 34.00      1:13.57 (39.57)
  2 LeMaster, Stan         65 North Texas Mast  1:23.22    1:16.67   17  
                 36.15      1:16.67 (40.52)
  3 Hardy, Rog             66 Rice Aquatic Mas  1:14.99    1:16.73   16  
                 34.88      1:16.73 (41.85)
  4 Pipkin, Ken            68 Plano Wetcats-26  1:45.10    1:32.83   15  
                 42.27      1:32.83 (50.56)
 
 Event 11  Men 70-74 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:06.94  5/4/2008  JEFF FARRELL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Murff, Don             71 Longhorn Aquatic  1:16.00    1:15.32   20  
                 34.81      1:15.32 (40.51)
  2 Steele, George         71 Aquatics of Geor  1:25.70    1:20.14   17  
                 34.87      1:20.14 (45.27)
 -- Danehy, Edward E       71 Unattached-0      1:35.10         DQ  
                 44.17           DQ (53.49)
 -- Ritzwoller, Steve      70 Aquatics of Geor  1:42.27         DQ  
                 47.04           DQ (48.76)
 
 Event 11  Men 85-89 100 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:28.37  3/7/2010  FRANK PIEMME
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Shannon, Baker L       87 Wellness Masters  2:51.40    3:06.71   20  
               1:36.10    3:06.71 (1:30.61)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 11                  
 
  1. Longhorn Aquatics                 796   2. Plano Wetcats                     287
  3. Unattached                        238   4. Nitro Swimming                    110
  5. Masters of South Texas            107   6. Team Ridglea                      105
  7. Woodlands Masters Swim Team        98   8. Aquatics of Georgetown Masters     72
  9. South Texas Flying Fish            64  10. Rice Aquatic Masters               56
 11. Wellness Masters Swim Club         52  12. Brazos Splash Masters              51
 13. South West YMCA Masters            47  14. Dad's Club Swim Team Masters       40
 14. Dallas Aquatic Masters             40  16. Etex Masters Swim Team             37
 17. Terrapin Masters                   36  18. Memorial Athletic Club Aquatic     33
 19. Binghamton Univ Masters            32  20. Heart of Texas                     28
 21. Whac Masters                       20  22. Masters Of Brazos                  17
 22. City Of Midland Aquatics           17  22. North Texas Masters                17
 25. Red Giant Masters Swimming         15  26. Alamo Area Aquatic Association     14
 27. Flower Mound Masters Swimming      13  28. Denton Area Swim Club              12
 29. Movy Masters                        7  30. Swim Kentucky Masters               4