Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:26 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 13  Men 30-34 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   1:47.33  1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Barrett, Patrick M     32 Whac Masters-43   2:15.00    2:21.45   20  
                 31.51      1:06.93 (35.42)
        1:44.16 (37.23)     2:21.45 (37.29)
  2 Anderson, Shaun C      30 Alamo Area Aquat  2:30.00    2:42.91   17  
                 34.66      1:15.30 (40.64)
        1:58.59 (43.29)     2:42.91 (44.32)
 
 Event 13  Men 35-39 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   1:47.72  5/4/2008  JOSH DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Alley, David W         38 Longhorn Aquatic  2:09.00    2:04.98   20  
                 29.59      1:00.61 (31.02)
        1:32.44 (31.83)     2:04.98 (32.54)
 
 Event 13  Men 40-44 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   1:50.09  5/4/2008  MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Heil, Matthew          43 Plano Wetcats-26  2:11.00    2:10.41   20  
                 30.88      1:03.22 (32.34)
        1:36.86 (33.64)     2:10.41 (33.55)
  2 Perry, Guy             42 Longhorn Aquatic  2:20.00    2:31.38   17  
                 33.57      1:10.27 (36.70)
        1:50.04 (39.77)     2:31.38 (41.34)
 
 Event 13  Men 45-49 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   1:53.97  5/13/2011 RICH SAEGER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Daugherty, Gordon      47 Unattached-0      2:25.71    2:31.01   20  
                 35.40      1:14.29 (38.89)
        1:53.40 (39.11)     2:31.01 (37.61)
 
 Event 13  Men 50-54 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   2:00.59  4/28/2012 CLAY BRITT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Perkins, Bob M         50 South West YMCA-  2:24.00    2:29.03   20  
                 35.37      1:13.05 (37.68)
        1:51.45 (38.40)     2:29.03 (37.58)
  2 Archer, Branch T       53 Unattached-0      2:35.00    2:30.72   17  
                 35.78      1:13.18 (37.40)
        1:52.24 (39.06)     2:30.72 (38.48)
  3 Cochran, Steve         50 Longhorn Aquatic  2:40.00    2:39.65   16  
                 38.21      1:18.06 (39.85)
        2:00.00 (41.94)     2:39.65 (39.65)
  4 Wright, Stephen S      54 Longhorn Aquatic  2:34.00    2:51.56   15  
                 41.24      1:24.18 (42.94)
        2:07.89 (43.71)     2:51.56 (43.67)
 
 Event 13  Men 55-59 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   2:03.14  3/31/2012 TOM BARTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wood, Larry W          59 Longhorn Aquatic  2:42.00    2:29.36   20  
                 35.89      1:14.21 (38.32)
        1:52.96 (38.75)     2:29.36 (36.40)
 
 Event 13  Men 60-64 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   2:13.13  5/10/2009 TIM BIRNIE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  2:34.83    2:35.64   20  
                 37.07      1:16.38 (39.31)
        1:56.29 (39.91)     2:35.64 (39.35)
  2 Cothren, Jack          63 Binghamton Univ-  2:39.00    2:38.37   17  
                 37.37      1:17.86 (40.49)
        1:58.81 (40.95)     2:38.37 (39.56)
  3 Wellinghoff, Stephen   62 Alamo Area Aquat  2:55.00    2:54.67   16  
                 41.60      1:25.39 (43.79)
        2:09.87 (44.48)     2:54.67 (44.80)
  4 Gregersen, Bod A       64 Wellness Masters  7:33.74    7:44.82   15  
               1:37.32    3:43.56 (2:06.24)
      5:47.40 (2:03.84)   7:44.82 (1:57.42)
 
 Event 13  Men 65-69 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   2:18.14  5/10/2009 RICHARD BURNS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boak, Thomas D         69 Woodlands Master  3:10.00    3:05.03   20  
                 44.64      1:31.82 (47.18)
        2:18.70 (46.88)     3:05.03 (46.33)
  2 Mecredy, Henry E       66 Longhorn Aquatic  3:10.00    3:07.77   17  
                 42.85      1:31.76 (48.91)
        2:20.98 (49.22)     3:07.77 (46.79)
 
 Event 13  Men 70-74 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   2:28.11  5/18/2003 BURWELL JONES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wood, Craig A          72 Etex Masters Swi  3:34.00    3:34.38   20  
                 52.63      1:47.54 (54.91)
      3:34.38 (1:46.84)         3:34.38 ( )
  2 Gibbs, Jim             71 Plano Wetcats-26  3:55.00    4:05.83   17  
                 51.15    1:51.29 (1:00.14)
      2:57.79 (1:06.50)   4:05.83 (1:08.04)
 
 Event 13  Men 80-84 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         NATL:   3:03.89  4/29/2011 BOB MILLER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gray, Joe E            83 Masters of South  4:20.91    4:22.20   20  
               1:02.40    2:08.78 (1:06.38)
      3:16.23 (1:07.45)   4:22.20 (1:05.97)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 13                  
 
  1. Longhorn Aquatics                 901   2. Plano Wetcats                     344
  3. Unattached                        275   4. Masters of South Texas            127
  5. Woodlands Masters Swim Team       118   6. Nitro Swimming                    110
  7. Team Ridglea                      105   8. Aquatics of Georgetown Masters     72
  9. South West YMCA Masters            67   9. Wellness Masters Swim Club         67
 11. South Texas Flying Fish            64  12. Etex Masters Swim Team             57
 13. Rice Aquatic Masters               56  14. Brazos Splash Masters              51
 15. Binghamton Univ Masters            49  16. Alamo Area Aquatic Association     47
 17. Whac Masters                       40  17. Dad's Club Swim Team Masters       40
 17. Dallas Aquatic Masters             40  20. Terrapin Masters                   36
 21. Memorial Athletic Club Aquatic     33  22. Heart of Texas                     28
 23. Masters Of Brazos                  17  23. North Texas Masters                17
 23. City Of Midland Aquatics           17  26. Red Giant Masters Swimming         15
 27. Flower Mound Masters Swimming      13  28. Denton Area Swim Club              12
 29. Movy Masters                        7  30. Swim Kentucky Masters               4