Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:27 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 32  Women 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:43.28  11/8/2009 DANA VOLLMER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Norman, Katey          19 Longhorn Aquatic  2:10.00    2:10.62   20  
                 30.13      1:03.40 (33.27)
        1:37.12 (33.72)     2:10.62 (33.50)
 -- Walsh, Mackenzie A     18 Masters Of Brazo  2:08.00         NS  
 
 Event 32  Women 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:48.80  5/20/2001 LIMIN LIU
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gatton, Leta A         27 Masters of South  2:05.00    2:01.70   20  
                 28.30        58.52 (30.22)
        1:29.84 (31.32)     2:01.70 (31.86)
  2 Schertz, Allison A     28 Brazos Splash Ma  2:21.50    2:18.20   17  
                 30.15      1:04.22 (34.07)
        1:40.73 (36.51)     2:18.20 (37.47)
  3 Poland, Amanda G       25 Plano Wetcats-26  2:30.00    2:23.57   16  
                 31.39      1:08.10 (36.71)
        1:45.66 (37.56)     2:23.57 (37.91)
 
 Event 32  Women 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:43.46  11/30/2012ERIKA ERNDL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boor, Dayna            33 Plano Wetcats-26  2:24.57    2:20.69   20  
                 33.50      1:08.97 (35.47)
        1:46.19 (37.22)     2:20.69 (34.50)
  2 Murphy, Amber L        31 Team Ridglea-26   2:24.23    2:30.31   17  
                 34.43      1:12.79 (38.36)
        1:52.05 (39.26)     2:30.31 (38.26)
  3 Grosse, Nadine         33 Fort Worth Area-  2:32.75    2:35.33   16  
                 35.41      1:14.38 (38.97)
        1:55.45 (41.07)     2:35.33 (39.88)
  4 Bransford, Carrie A    34 Team Ridglea-26   2:40.00    2:39.14   15  
                 35.48      1:15.99 (40.51)
        1:59.07 (43.08)     2:39.14 (40.07)
 -- Willmore, Liza C       33 Longhorn Aquatic  4:00.00         NS  
 
 Event 32  Women 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:51.55  5/3/1997  K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Koch Davis, Laura K    36 Woodlands Master  2:03.27    2:04.51   20  
                 29.14      1:00.18 (31.04)
        1:31.85 (31.67)     2:04.51 (32.66)
  2 Kik, Simone D          38 Longhorn Aquatic  2:12.34    2:15.22   17  
                 30.99      1:04.41 (33.42)
        1:39.35 (34.94)     2:15.22 (35.87)
  3 Newman, Leigh B        39 Masters of South  2:40.00    2:25.91   16  
                 33.66      1:09.73 (36.07)
        1:47.88 (38.15)     2:25.91 (38.03)
  4 Tuttle-Best, Ann M     38 Denton Area Swim  2:45.00    2:29.36   15  
                 34.76      1:12.15 (37.39)
        1:50.57 (38.42)     2:29.36 (38.79)
 -- Maresh, Rachael M      37 Longhorn Aquatic  2:40.92         NS  
 -- Irvin, Ruth A          38 City Of Midland-  2:46.00         NS  
 -- Olson, Meghan          39 Masters of South  2:21.00         NS  
 
 Event 32  Women 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:51.06  12/22/2002K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chow, Michelle H       44 Dallas Aquatic M  2:05.00    2:25.20   20  
                 25.32      1:07.19 (41.87)
        1:47.05 (39.86)     2:25.20 (38.15)
  2 Misage, Nancy          42 Longhorn Aquatic  2:10.00    2:25.87   17  
                 32.29      1:07.58 (35.29)
        1:45.85 (38.27)     2:25.87 (40.02)
  3 Suhr, Kerry            41 South West YMCA-  2:32.00    2:35.87   16  
                 35.21      1:14.14 (38.93)
        1:55.90 (41.76)     2:35.87 (39.97)
  4 Bailie, Bridget A      43 South Texas Flyi  2:46.90    2:43.91   15  
                 36.27      1:15.85 (39.58)
        1:58.85 (43.00)     2:43.91 (45.06)
  5 Wong, Linda H          41 Unattached-0      2:44.33    3:06.09   14  
                 41.73      1:28.05 (46.32)
        2:16.86 (48.81)     3:06.09 (49.23)
 -- Heil, Michelle E       42 Plano Wetcats-26  2:22.00         NS  
 -- Guirl, Jennifer        42 Masters of South  3:27.32         NS  
 -- Blackburn, Kristyne    40 Longhorn Aquatic  2:07.48         NS  
 
 Event 32  Women 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:53.28  12/16/2007K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stone, Stephanie       45 Plano Wetcats-26  2:03.40    2:02.38   20  
                 28.66        59.19 (30.53)
        1:30.66 (31.47)     2:02.38 (31.72)
  2 Dooley, Katy           46 Longhorn Aquatic  2:10.00    2:07.03   17  
                 29.21      1:00.71 (31.50)
        1:33.76 (33.05)     2:07.03 (33.27)
  3 Coulehan, Maureen E    46 Longhorn Aquatic  2:25.25    2:21.28   16  
                 34.00      1:09.89 (35.89)
        1:46.05 (36.16)     2:21.28 (35.23)
  4 Ashworth, Michelle P   49 Las Vegas Master  2:24.90    2:27.06   15  
                 32.49      1:07.88 (35.39)
        1:46.91 (39.03)     2:27.06 (40.15)
  5 Sauceda-Lepage, There  47 Longhorn Aquatic  2:40.21    2:27.07   14  
                 32.83      1:08.49 (35.66)
        1:47.57 (39.08)     2:27.07 (39.50)
  6 Tompkins, Rebecca R    47 Masters of South  2:35.50    2:32.59   13  
                 36.04      1:15.38 (39.34)
        1:54.73 (39.35)     2:32.59 (37.86)
  7 LaField, Allison       49 Masters of South  2:48.35    2:59.55   12  
                 37.15      1:20.64 (43.49)
        2:09.30 (48.66)     2:59.55 (50.25)
  8 Kojundic, Georgeanne   47 Whac Masters-43   2:52.14    3:05.72   11  
                 40.76      1:28.06 (47.30)
        2:18.43 (50.37)     3:05.72 (47.29)
 -- Leon, Stacy L          47 Longhorn Aquatic  2:18.00         NS  
 
 Event 32  Women 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:59.55  5/17/2002 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Christensen-Rembach,   51 Dad's Club Swim-  2:22.00    2:20.72   20  
                 31.24      1:06.59 (35.35)
        1:43.95 (37.36)     2:20.72 (36.77)
  2 Cuda, Suzanne E        52 Masters of South  2:23.51    2:25.50   17  
                 32.94      1:09.52 (36.58)
        1:47.50 (37.98)     2:25.50 (38.00)
  3 Smart, Denise L        50 Tulsa Masters Sw  2:23.28    2:25.92   16  
                 34.23      1:11.90 (37.67)
        1:49.21 (37.31)     2:25.92 (36.71)
  4 Klimko, Sue M          53 Dallas Aquatic M  2:31.80    2:33.14   15  
                 34.82      1:13.57 (38.75)
        1:53.51 (39.94)     2:33.14 (39.63)
  5 George, Constance      52 TeamTexas Master  2:40.00    2:34.64   14  
                 35.59      1:14.84 (39.25)
        1:55.32 (40.48)     2:34.64 (39.32)
  6 Smith, Beth            52 North Texas Mast  2:45.56    2:41.27   13  
                 38.23      1:19.60 (41.37)
        2:02.25 (42.65)     2:41.27 (39.02)
  7 Feather, Shawn M       51 Aquatics of Geor  2:51.35    2:44.69   12  
                 37.87      1:19.93 (42.06)
        2:02.74 (42.81)     2:44.69 (41.95)
 -- Dykstra, Sally K       53 Longhorn Aquatic  2:12.00         NS  
 -- Jackson, Julie         52 Team Ridglea-26   4:00.00         NS  
 -- Hughes, Mary L         54 Longhorn Aquatic  2:15.00         NS  
 -- Loux, Debbie L         54 Memorial Athleti  2:22.35         NS  
 -- Bibles, Shirley        50 Aquatics of Geor  2:58.26         NS  
 
 Event 32  Women 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:59.02  5/10/2009 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hilpert, Bess          57 Longhorn Aquatic  2:22.59    2:22.70   20  
                 33.13      1:09.25 (36.12)
        1:46.15 (36.90)     2:22.70 (36.55)
  2 Hines, Mary Anne       55 Woodlands Master  2:35.00    2:35.16   17  
                 36.60      1:15.95 (39.35)
        1:56.33 (40.38)     2:35.16 (38.83)
  3 Schueckler, Leslie     57 Brazos Splash Ma  3:10.00    3:00.58   16  
                 42.13      1:29.40 (47.27)
        2:16.32 (46.92)     3:00.58 (44.26)
  4 Morrison, Lynn         58 Plano Wetcats-26  3:11.49    3:21.29   15  
                 27.70    1:39.23 (1:11.53)
        2:32.52 (53.29)     3:21.29 (48.77)
  5 Merlino-Calvert, Mart  55 Fort Worth Area-  4:00.00    3:56.38   14  
                 50.46    1:50.93 (1:00.47)
      2:56.31 (1:05.38)   3:56.38 (1:00.07)
 -- O'Brien, Jane A        57 Wellness Masters  5:14.38         NS  
 
 Event 32  Women 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:07.35  1/22/2012 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
 -- Simmons, Pam           64 Plano Wetcats-26  5:00.00         NS  
 
 Event 32  Women 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:24.31  4/30/2011 CAROLYN BOAK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Welcome, Karen M       68 Aquatics of Geor  4:00.00    3:58.17   20  
                 52.06    1:53.19 (1:01.13)
      2:56.05 (1:02.86)   3:58.17 (1:02.12)
 -- Wagner, Judy B         68 Masters Of Brazo  3:53.89         NS  
 
 Event 32  Women 70-74 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:35.85  4/30/2000 GAIL ROPER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Leilich, Joann         74 Woodlands Master  3:05.00    3:04.56   20  
                 44.16      1:32.40 (48.24)
        2:18.84 (46.44)     3:04.56 (45.72)
  2 Sauer, DeEtte A        71 Masters of South  3:46.00    3:28.91   17  
                 47.15      1:40.32 (53.17)
        2:35.24 (54.92)     3:28.91 (53.67)
 
 Event 32  Women 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:53.05  3/8/2009  RONNIE KAMPHAUSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lasof, Carole B        75 Wellness Masters  4:14.27    4:38.71   20  
               1:04.88    2:15.48 (1:10.60)
      3:27.55 (1:12.07)   4:38.71 (1:11.16)
  2 Callaway, June         78 Plano Wetcats-26  4:36.17    4:43.58   17  
               1:07.35    2:19.93 (1:12.58)
      3:32.31 (1:12.38)   4:43.58 (1:11.27)
 
 Event 32  Women 80-84 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   3:08.99  2/17/2008 JEAN TROY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Goggin, Georgia        83 Masters of South  4:22.95    4:32.94   20  
               1:03.90    2:14.23 (1:10.33)
      3:27.39 (1:13.16)   4:32.94 (1:05.55)
 
                Women - Team Rankings - Through Event 32                 
 
  1. Longhorn Aquatics                1235   2. Masters of South Texas           1180
  3. Plano Wetcats                     923   4. Woodlands Masters Swim Team       403
  5. Aquatics of Georgetown Masters    362   6. Brazos Splash Masters             342
  7. South West YMCA Masters           320   8. Fort Worth Area Swim Team         317
  9. Team Ridglea                      246  10. Dallas Aquatic Masters            228
 11. Masters Of Brazos                 216  12. Unattached                        209
 13. South Texas Flying Fish           177  14. Tulsa Masters Swim Club           176
 15. Granbury Area Swimming Program    126  15. Wellness Masters Swim Club        126
 17. Swim With American Masters        122  18. Whac Masters                      117
 19. Irving Masters Swim Club          109  20. City Of Midland Aquatics           91
 21. Las Vegas Masters                  88  22. Dad's Club Swim Team Masters       70
 23. Houston Racquet Club Swimming      69  24. TeamTexas Masters                  62
 25. Nitro Swimming                     61  26. Arizona Masters Swim Club Inc      60
 27. North Texas Masters                58  28. Oklahoma Masters Swim Club         57
 29. Denton Area Swim Club              51  30. Memorial Athletic Club Aquatic     34