Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:27 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 33  Men 18-24 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:35.02  11/8/2009 ANDY GRANT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, John H          20 Brazos Splash Ma  2:08.56    1:54.14   20  
                 26.35        55.58 (29.23)
        1:25.49 (29.91)     1:54.14 (28.65)
  2 Mercado, Mariano       23 Unattached-0      1:58.29    1:54.29   17  
                 25.86        54.15 (28.29)
        1:23.73 (29.58)     1:54.29 (30.56)
  3 Nido, Derek J          24 Aquatics of Geor  2:22.00    2:17.67   16  
                 30.88      1:06.29 (35.41)
        1:42.66 (36.37)     2:17.67 (35.01)
 -- Oliver, Thomas P       21 Masters Of Brazo  2:05.00         NS  
 
 Event 33  Men 25-29 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:33.86  4/16/2010 ANDY GRANT
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Schroeder, Brian       25 Unattached-0      1:56.00    2:00.40   20  
                 26.56        56.34 (29.78)
        1:28.14 (31.80)     2:00.40 (32.26)
 
 Event 33  Men 30-34 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:38.03  5/16/1999 JON OLSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Browder, Kurt          31 Team Ridglea-26   2:15.90    2:03.44   20  
                 26.98        57.72 (30.74)
        1:30.38 (32.66)     2:03.44 (33.06)
  2 Barrett, Patrick M     32 Whac Masters-43   2:05.00    2:05.31   17  
                 27.48        58.44 (30.96)
        1:31.73 (33.29)     2:05.31 (33.58)
  3 Zanetti, Renato        34 South Texas Flyi  2:30.00    2:37.55   16  
                 31.40      1:06.61 (35.21)
        1:43.55 (36.94)     2:37.55 (54.00)
 
 Event 33  Men 35-39 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:36.56  5/4/2008  JOSH DAVIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Shawn           38 Dad's Club Swim-  1:53.19    1:50.66   20  
                 25.95        53.37 (27.42)
        1:22.09 (28.72)     1:50.66 (28.57)
  2 Alley, David W         38 Longhorn Aquatic  1:55.00    1:54.96   17  
                 26.91        55.83 (28.92)
        1:25.36 (29.53)     1:54.96 (29.60)
  3 Mandy, Joseph W        35 Longhorn Aquatic  2:11.89    2:06.30   16  
                 29.82      1:02.59 (32.77)
        1:35.76 (33.17)     2:06.30 (30.54)
 -- Glass, Mark W          38 Woodlands Master  2:01.30         NS  
 
 Event 33  Men 40-44 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:38.94  5/4/2008  MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ream, Jason            41 Longhorn Aquatic  1:55.00    1:54.45   20  
                 25.94        54.43 (28.49)
        1:24.07 (29.64)     1:54.45 (30.38)
  2 Cleveland, James A     40 Unattached-0      2:06.20    1:57.66   17  
                 27.63        56.96 (29.33)
        1:27.37 (30.41)     1:57.66 (30.29)
  3 Bailey, Bradley H      43 Longhorn Aquatic  1:55.00    1:59.99   16  
                 27.15        56.31 (29.16)
        1:27.52 (31.21)     1:59.99 (32.47)
  4 Gogulski, David H      44 Nitro Swimming-4  1:57.28    2:00.95   15  
                 28.56        58.99 (30.43)
        1:29.78 (30.79)     2:00.95 (31.17)
 -- Munoz, Ned             41 Longhorn Aquatic  1:56.82         NS  
 -- Ellis, Andrew F        44 Terrapin Masters  2:00.00         NS  
 -- Guirl, Michael J       42 Masters of South  2:02.55         NS  
 -- Olson, Dean            44 Masters of South  2:10.00         NS  
 
 Event 33  Men 45-49 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:41.69  5/21/2010 DAVID SIMS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Davis, Ross C          46 Woodlands Master  1:45.98    1:46.20   20  
                 24.83        51.75 (26.92)
        1:18.69 (26.94)     1:46.20 (27.51)
  2 Coates, Ed M           47 Longhorn Aquatic  2:08.00    2:09.46   17  
                 30.90      1:03.71 (32.81)
        1:36.51 (32.80)     2:09.46 (32.95)
  3 Sher, Jonathan D       48 Plano Wetcats-26  2:12.73    2:10.67   16  
                 30.46      1:02.98 (32.52)
        1:37.46 (34.48)     2:10.67 (33.21)
  4 Doyle, Michael B       49 Plano Wetcats-26  2:14.00    2:13.59   15  
                 29.18      1:03.33 (34.15)
        1:39.25 (35.92)     2:13.59 (34.34)
  5 Bradford, Tracy        47 Plano Wetcats-26  3:00.00    2:45.25   14  
                 36.18      1:16.66 (40.48)
        2:00.13 (43.47)     2:45.25 (45.12)
 -- Hyams, Chris           45 Unattached-0      2:24.00         NS  
 
 Event 33  Men 50-54 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:43.76  5/10/2009 AMBROSE GAINES
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Miller, Brian H        51 South West YMCA-  2:04.40    2:01.44   20  
                 28.30        58.50 (30.20)
        1:29.35 (30.85)     2:01.44 (32.09)
  2 Archer, Branch T       53 Unattached-0      2:12.25    2:08.12   17  
                 29.77      1:01.52 (31.75)
        1:35.29 (33.77)     2:08.12 (32.83)
  3 Fuselier, Stephen A    53 Masters of South  2:10.00    2:09.57   16  
                 30.37      1:03.37 (33.00)
        1:36.62 (33.25)     2:09.57 (32.95)
  4 Perkins, Bob M         50 South West YMCA-  3:59.00    2:10.16   15  
                 29.62      1:03.06 (33.44)
        1:36.74 (33.68)     2:10.16 (33.42)
  5 Pro, Rick              51 Unattached-0      2:21.32    2:12.72   14  
                 31.00      1:03.07 (32.07)
        1:37.39 (34.32)     2:12.72 (35.33)
  6 Agathon, John C        53 Woodlands Master  2:10.88    2:13.74   13  
                 30.12      1:03.90 (33.78)
        1:39.01 (35.11)     2:13.74 (34.73)
  7 Cochran, Steve         50 Longhorn Aquatic  2:15.00    2:16.20   12  
                 31.50      1:06.12 (34.62)
        1:41.49 (35.37)     2:16.20 (34.71)
  8 Kadas, Chris W         50 Longhorn Aquatic  2:15.30    2:19.89   11  
                 31.92      1:07.17 (35.25)
        1:43.62 (36.45)     2:19.89 (36.27)
  9 McCarthy, Shaun        52 Plano Wetcats-26  2:31.16    2:28.59    9  
                 34.57      1:11.84 (37.27)
        1:50.32 (38.48)     2:28.59 (38.27)
 10 Hulett, Jamie          53 Plano Wetcats-26  2:32.20    2:32.64    7  
                 35.01      1:14.66 (39.65)
        1:54.34 (39.68)     2:32.64 (38.30)
 -- Wright, Stephen S      54 Longhorn Aquatic  2:09.99         NS  
 -- Walker, Donald M       54 Masters of South  2:10.00         NS  
 -- Richey, Steven C       52 Masters of South  2:11.51         NS  
 -- Koopmann, Walter E     51 Aquatics of Geor  2:40.00         NS  
 -- Wood, Steve            52 Team Ridglea-26   1:56.78         NS  
 
 Event 33  Men 55-59 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:48.79  4/10/2010 MICHAEL MANN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Worrel, Dick           59 Longhorn Aquatic  2:00.00    1:57.60   20  
                 28.14        57.58 (29.44)
        1:27.39 (29.81)     1:57.60 (30.21)
  2 Wood, Larry W          59 Longhorn Aquatic  2:06.00    2:03.23   17  
                 29.50      1:00.36 (30.86)
        1:31.77 (31.41)     2:03.23 (31.46)
  3 Kravitz, Larry C       59 Nitro Swimming-4  2:29.88    2:24.96   16  
                 33.44      1:10.90 (37.46)
        1:48.65 (37.75)     2:24.96 (36.31)
  4 Johnson, Greg C        55 Denton Area Swim  3:30.00    3:07.77   15  
                 38.65      1:25.27 (46.62)
        2:17.65 (52.38)     3:07.77 (50.12)
 -- Gibson, Kip E          57 Unattached-0      2:03.10         NS  
 -- Kelly, Mark            57 South Texas Flyi  2:35.00         NS  
 
 Event 33  Men 60-64 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:54.14  3/29/2009 FRED SCHLICHER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vance, Brian A         62 Longhorn Aquatic  2:22.00    2:16.19   20  
                 32.52      1:06.89 (34.37)
        1:41.66 (34.77)     2:16.19 (34.53)
  2 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  2:19.26    2:19.95   17  
                 33.78      1:09.68 (35.90)
        1:45.16 (35.48)     2:19.95 (34.79)
  3 Gregersen, Bod A       64 Wellness Masters  7:34.67    7:40.42   16  
               1:21.74    7:40.42 (6:18.68)
 -- Dodds, John W          62 Heart of Texas-4  2:23.00         NS  
 
 Event 33  Men 65-69 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   1:57.54  5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 LeMaster, Stan         65 North Texas Mast  2:30.62    2:26.53   20  
                 35.01      1:12.50 (37.49)
        1:50.17 (37.67)     2:26.53 (36.36)
 
 Event 33  Men 70-74 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:08.68  4/27/2012 TOM LANDIS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Murff, Don             71 Longhorn Aquatic  2:28.00    2:23.24   20  
                 32.92      1:08.60 (35.68)
        1:46.28 (37.68)     2:23.24 (36.96)
  2 Hahn, Richard          70 Nitro Swimming-4  2:51.00    2:53.47   17  
                 37.46      1:22.01 (44.55)
        2:08.40 (46.39)     2:53.47 (45.07)
  3 Wood, Craig A          72 Etex Masters Swi  3:08.00    3:10.51   16  
                 43.81      1:31.37 (47.56)
        2:21.98 (50.61)     3:10.51 (48.53)
  4 Dillon, Tom J          71 Plano Wetcats-26  3:35.00    3:15.85   15  
                 44.25      1:36.16 (51.91)
      3:15.85 (1:39.69)         3:15.85 ( )
 -- Gibbs, Jim             71 Plano Wetcats-26  3:48.00         NS  
 
 Event 33  Men 75-79 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:08.77  5/10/2009 DAVID RADCLIFF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Blake, William V       76 Masters of South  2:55.00    2:52.21   20  
                 37.53      1:20.83 (43.30)
        2:06.67 (45.84)     2:52.21 (45.54)
 
 Event 33  Men 80-84 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:33.31  6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Raiborn, Louis M       81 Masters of South  3:22.15    3:42.07   20  
                                1:44.25 ( )
      2:44.90 (1:00.65)     3:42.07 (57.17)
  2 Gray, Joe E            83 Masters of South  3:49.16    3:52.13   17  
                 50.94    1:51.42 (1:00.48)
      3:52.13 (2:00.71)                    
 
 Event 33  Men 85-89 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         NATL:   2:50.54  5/8/2010  FRANK PIEMME
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Shannon, Baker L       87 Wellness Masters  5:21.17    6:31.96   20  
               1:17.55                     
            4:49.49 ( )   6:31.96 (1:42.47)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 33                  
 
  1. Longhorn Aquatics                2466   2. Unattached                        945
  3. Plano Wetcats                     893   4. Masters of South Texas            598
  5. Woodlands Masters Swim Team       424   6. Aquatics of Georgetown Masters    300
  7. Nitro Swimming                    293   8. South West YMCA Masters           267
  9. Wellness Masters Swim Club        237  10. South Texas Flying Fish           217
 11. Brazos Splash Masters             216  12. Whac Masters                      182
 13. Team Ridglea                      179  14. Rice Aquatic Masters              153
 15. Dallas Aquatic Masters            152  16. Etex Masters Swim Team            101
 17. Dad's Club Swim Team Masters      100  18. Binghamton Univ Masters            69
 19. City Of Midland Aquatics           67  20. Terrapin Masters                   66
 21. Heart of Texas                     64  22. Alamo Area Aquatic Association     61
 23. Fort Worth Area Swim Team          60  24. Red Giant Masters Swimming         59
 25. North Texas Masters                53  26. Flower Mound Masters Swimming      51
 27. Memorial Athletic Club Aquatic     48  28. Denton Area Swim Club              38
 29. Masters Of Brazos                  31  30. Movy Masters                       30
 31. Houston Cougar Masters             20  32. Arizona Masters Swim Club Inc       9
 33. Swim Kentucky Masters               8