Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:27 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 42  Women 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:02.35  4/18/2010 KARA DENBY
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Norman, Katey          19 Longhorn Aquatic  2:20.00    2:28.02   20  
                 33.49      1:10.26 (36.77)
        1:55.32 (45.06)     2:28.02 (32.70)
  2 Thewes, Kaitlyn P      19 Masters Of Brazo  2:40.00    2:28.56   17  
                 31.07      1:10.50 (39.43)
        1:54.32 (43.82)     2:28.56 (34.24)
  3 Bates, Elissa          22 Tulsa Masters Sw  2:34.56    2:33.43   16  
                 36.52      1:12.30 (35.78)
        1:58.33 (46.03)     2:33.43 (35.10)
 -- Moty, Bridget C        24 Team Ridglea-26   2:40.00         NS  
 
 Event 42  Women 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:59.69  2/6/2010  MEGAN JENDRICK
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Freed, Karen           28 Masters of South  2:19.59    2:19.35   20  
                 29.22      1:04.85 (35.63)
        1:45.12 (40.27)     2:19.35 (34.23)
  2 Skinner, Sloan C       25 Longhorn Aquatic  2:20.00    2:28.28   17  
                 32.45      1:09.17 (36.72)
        1:54.00 (44.83)     2:28.28 (34.28)
  3 Cates, Kim F           29 Plano Wetcats-26  2:50.00    2:38.88   16  
                 34.33      1:18.99 (44.66)
        2:01.88 (42.89)     2:38.88 (37.00)
  4 Poland, Amanda G       25 Plano Wetcats-26  3:00.00    2:47.22   15  
                 33.35      1:15.89 (42.54)
        2:09.51 (53.62)     2:47.22 (37.71)
 -- Trembly Stein, Katie   28 Masters of South  2:25.00         NS  
 -- Mlenar, Rebecca A      27 Nitro Swimming-4  3:02.95         NS  
 
 Event 42  Women 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:58.80  3/11/2009 ERIKA ERNDL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reinshuttle, Stephani  30 Aquatics of Geor  2:49.00    2:36.42   20  
                 34.34      1:13.70 (39.36)
        2:00.37 (46.67)     2:36.42 (36.05)
  2 Suarez, Gabriela M     33 South Texas Flyi  3:30.00    2:43.86   17  
                 35.10      1:15.72 (40.62)
        2:05.78 (50.06)     2:43.86 (38.08)
 
 Event 42  Women 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:05.24  3/14/1998 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kik, Simone D          38 Longhorn Aquatic  2:36.18    2:36.32   20  
                 33.62      1:16.03 (42.41)
        2:00.62 (44.59)     2:36.32 (35.70)
 -- Koch Davis, Laura K    36 Woodlands Master  2:19.71         NS  
 
 Event 42  Women 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:04.85  5/4/2008  S VON DER LIPPE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chow, Michelle H       44 Dallas Aquatic M  2:45.00    2:35.19   20  
                 28.38      1:13.03 (44.65)
        2:03.35 (50.32)     2:35.19 (31.84)
  2 Misage, Nancy          42 Longhorn Aquatic  2:40.00    2:44.48   17  
                 34.80      1:16.71 (41.91)
        2:04.60 (47.89)     2:44.48 (39.88)
  3 Battistini, Lauren F   40 South West YMCA-  2:50.00    2:45.52   16  
                 36.29      1:20.71 (44.42)
        2:07.82 (47.11)     2:45.52 (37.70)
 -- Heil, Michelle E       42 Plano Wetcats-26  2:48.00         NS  
 
 Event 42  Women 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:07.26  12/16/2007K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stone, Stephanie       45 Plano Wetcats-26  2:22.51    2:21.42   20  
                 31.20      1:06.20 (35.00)
        1:49.14 (42.94)     2:21.42 (32.28)
  2 Dooley, Katy           46 Longhorn Aquatic  2:35.00    2:26.14   17  
                 31.75      1:08.29 (36.54)
        1:53.49 (45.20)     2:26.14 (32.65)
  3 Jurey, Mary K          46 Longhorn Aquatic  2:28.80    2:31.70   16  
                 31.96      1:12.64 (40.68)
        1:55.64 (43.00)     2:31.70 (36.06)
  4 Coulehan, Maureen E    46 Longhorn Aquatic  2:35.35    2:39.99   15  
                 33.01      1:15.38 (42.37)
        2:03.29 (47.91)     2:39.99 (36.70)
  5 Brundage, Cheryl Y     45 South West YMCA-  2:53.57    2:51.86   14  
                 35.84      1:21.37 (45.53)
        2:12.95 (51.58)     2:51.86 (38.91)
 -- LaField, Allison       49 Masters of South  3:17.11         NS  
 -- Leon, Stacy L          47 Longhorn Aquatic  2:45.00         NS  
 -- Busa, Jackie           47 Houston Racquet-  3:08.52         NS  
 
 Event 42  Women 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:14.64  3/18/2012 K PIPES-NEILSEN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bailey, Monica M       51 Arizona Masters-  2:32.00    2:34.84   20  
                 34.03      1:12.58 (38.55)
        1:59.64 (47.06)     2:34.84 (35.20)
  2 Loux, Debbie L         54 Memorial Athleti  2:45.69    2:39.57   17  
                 32.97      1:12.62 (39.65)
        2:02.92 (50.30)     2:39.57 (36.65)
  3 Christensen-Rembach,   51 Dad's Club Swim-  2:50.00    2:55.47   16  
                 34.36      1:19.93 (45.57)
        2:11.75 (51.82)     2:55.47 (43.72)
  4 Cuda, Suzanne E        52 Masters of South  2:57.23    2:56.80   15  
                 39.31      1:21.06 (41.75)
        2:17.20 (56.14)     2:56.80 (39.60)
  5 Klimko, Sue M          53 Dallas Aquatic M  3:08.34    3:10.51   14  
                 40.13      1:31.73 (51.60)
        2:29.79 (58.06)     3:10.51 (40.72)
  6 Feather, Shawn M       51 Aquatics of Geor  3:26.30    3:18.85   13  
                 46.20      1:44.32 (58.12)
        2:35.58 (51.26)     3:18.85 (43.27)
  7 Bibles, Shirley        50 Aquatics of Geor  3:20.64    3:20.43   12  
                 47.40      1:42.34 (54.94)
        2:37.20 (54.86)     3:20.43 (43.23)
 
 Event 42  Women 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:21.91  5/22/2010 LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Valdez, Elaine S       57 Masters of South  2:38.91    2:38.28   20  
                 32.82      1:15.24 (42.42)
        2:03.55 (48.31)     2:38.28 (34.73)
  2 Hines, Mary Anne       55 Woodlands Master  2:55.00    2:53.26   17  
                 37.97      1:20.57 (42.60)
        2:13.60 (53.03)     2:53.26 (39.66)
  3 Schueckler, Leslie     57 Brazos Splash Ma  3:37.00    3:36.04   16  
                 46.29    1:46.46 (1:00.17)
      2:49.01 (1:02.55)     3:36.04 (47.03)
 -- Merlino-Calvert, Mart  55 Fort Worth Area-  4:00.00         NS  
 
 Event 42  Women 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:25.40  3/4/2012  LAURA VAL
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Maccurdy, Krissy       60 Plano Wetcats-26  2:50.00    2:45.31   20  
                 35.09      1:21.33 (46.24)
        2:07.35 (46.02)     2:45.31 (37.96)
  2 Lindsey, Connie        60 Masters of South  3:17.89    3:35.13   17  
                 48.74    1:50.74 (1:02.00)
        2:46.22 (55.48)     3:35.13 (48.91)
  3 Myer, Cynthia J        60 Irving Masters S  3:40.00    3:36.82   16  
                 50.88      1:47.74 (56.86)
      2:48.52 (1:00.78)     3:36.82 (48.30)
  4 Callaway, Linda        60 Masters of South  3:50.90    3:44.46   15  
                 54.26      1:53.60 (59.34)
      2:59.86 (1:06.26)     3:44.46 (44.60)
 
 Event 42  Women 70-74 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   3:07.70  4/30/2006 NANCY BROWN
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
 -- Gregg, Claire M        71 Masters of South  5:20.00         NS  
 
                Women - Team Rankings - Through Event 42                 
 
  1. Longhorn Aquatics                1794   2. Masters of South Texas           1681
  3. Plano Wetcats                    1290   4. Aquatics of Georgetown Masters    517
  5. Brazos Splash Masters             480   6. Woodlands Masters Swim Team       469
  7. South West YMCA Masters           467   8. Fort Worth Area Swim Team         417
  9. Dallas Aquatic Masters            369  10. Team Ridglea                      303
 11. Masters Of Brazos                 276  12. South Texas Flying Fish           272
 13. Unattached                        271  14. Tulsa Masters Swim Club           260
 15. Wellness Masters Swim Club        192  16. Granbury Area Swimming Program    168
 17. Irving Masters Swim Club          145  18. Whac Masters                      124
 19. Swim With American Masters        122  20. Las Vegas Masters                 117
 21. Oklahoma Masters Swim Club        114  22. City Of Midland Aquatics          107
 23. Dad's Club Swim Team Masters      103  24. Arizona Masters Swim Club Inc     100
 25. Houston Racquet Club Swimming      94  26. TeamTexas Masters                  74
 27. North Texas Masters                73  28. Denton Area Swim Club              71
 29. Memorial Athletic Club Aquatic     68  30. Nitro Swimming                     61