Lee & Joe Jamail Texas Swimming Center - Site License   4/7/2013 - 3:28 PM
               Masters Southern Zones - 4/5/2013 to 4/7/2013               
 
 Event 43  Men 18-24 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:49.35  2/14/2010 RUSSELL PAYNE
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Richards, David I      23 Unattached-0      2:12.00    2:20.74   20  
                 28.50      1:06.46 (37.96)
        1:48.08 (41.62)     2:20.74 (32.66)
 -- Nido, Derek J          24 Aquatics of Geor  2:31.97         NS  
 
 Event 43  Men 25-29 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:48.18  5/22/2010 MARK GANGLOFF
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Vogel, Jake N          25 Whac Masters-43   1:59.31    1:55.54   20  
                 25.23        55.38 (30.15)
        1:28.74 (33.36)     1:55.54 (26.80)
  2 Baxter, Kyle E         26 Plano Wetcats-26  2:09.15    2:09.54   17  
                 28.52      1:02.91 (34.39)
        1:39.72 (36.81)     2:09.54 (29.82)
 -- Schroeder, Brian       25 Unattached-0      2:09.00         NS  
 -- Talma, Mark R          26 South Texas Flyi  2:13.00         NS  
 
 Event 43  Men 30-34 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:47.62  5/4/1997  RONALD KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wiggans, Keith         34 Longhorn Aquatic  2:05.48    2:02.67   20  
                 27.05        58.26 (31.21)
        1:33.18 (34.92)     2:02.67 (29.49)
  2 Toren, Jared M         32 Longhorn Aquatic  2:12.00    2:05.62   17  
                 26.42        58.30 (31.88)
        1:35.92 (37.62)     2:05.62 (29.70)
  3 Blake, Geoff W         31 Red Giant Master  2:45.00    2:32.28   16  
                 31.34      1:08.87 (37.53)
        1:56.87 (48.00)     2:32.28 (35.41)
 -- McKee, Chris           33 Longhorn Aquatic  2:07.80         NS  
 
 Event 43  Men 35-39 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:48.74  12/22/2002RON KARNAUGH
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Shawn           38 Dad's Club Swim-  2:12.95    2:05.56   20  
                 26.71      1:00.18 (33.47)
        1:36.81 (36.63)     2:05.56 (28.75)
  2 Armstrong, Jonathan W  37 Woodlands Master  2:08.37    2:13.13   17  
                 27.51      1:02.21 (34.70)
        1:40.94 (38.73)     2:13.13 (32.19)
  3 Ortiz, Antonio A       35 Brazos Splash Ma  2:25.00    2:29.06   16  
                 31.79      1:09.36 (37.57)
        1:52.89 (43.53)     2:29.06 (36.17)
  4 Ramirez, Ricardo       36 Longhorn Aquatic  4:00.00    2:51.39   15  
               1:22.89                     
            2:11.27 ( )     2:51.39 (40.12)
 
 Event 43  Men 40-44 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:51.85  4/26/2009 MICHAEL ROSS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jaime, Alfonso A       40 South West YMCA-  2:50.50    2:47.91   20  
                 37.05      1:22.13 (45.08)
        2:08.31 (46.18)     2:47.91 (39.60)
 -- Dill, Scott            40 Longhorn Aquatic  2:10.00         NS  
 -- Ellis, Andrew F        44 Terrapin Masters  2:21.00         NS  
 -- Olson, Dean            44 Masters of South  2:30.00         NS  
 
 Event 43  Men 45-49 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   1:56.14  4/29/2012 DAVID SIMS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Rasmussen, Anders M    49 Longhorn Aquatic  2:03.59    2:03.98   20  
                 27.32      1:00.14 (32.82)
        1:35.60 (35.46)     2:03.98 (28.38)
  2 Heber, Scott           46 Dallas Aquatic M  2:05.00    2:05.64   17  
                 26.07        58.63 (32.56)
        1:34.60 (35.97)     2:05.64 (31.04)
  3 English, Kevin J       49 Longhorn Aquatic  2:45.46    2:28.17   16  
                 31.06      1:11.11 (40.05)
        1:54.41 (43.30)     2:28.17 (33.76)
 -- Davis, Ross C          46 Woodlands Master  1:59.99         NS  
 
 Event 43  Men 50-54 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:00.82  5/10/2009 KEN SHILLING
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guthrie, David M       52 Longhorn Aquatic  2:09.00    2:05.91   20  
                 27.86      1:02.62 (34.76)
        1:36.30 (33.68)     2:05.91 (29.61)
  2 Hoffman, Keith T       54 Unattached-0      2:15.11    2:15.11   17  
                 29.81      1:05.89 (36.08)
        1:42.69 (36.80)     2:15.11 (32.42)
  3 Miller, Brian H        51 South West YMCA-  2:20.60    2:18.06   16  
                 30.13      1:07.58 (37.45)
        1:46.59 (39.01)     2:18.06 (31.47)
  4 Archer, Branch T       53 Unattached-0      2:35.00    2:28.63   15  
                 30.46      1:10.36 (39.90)
        1:55.22 (44.86)     2:28.63 (33.41)
  5 Chafetz, Nelson        53 Longhorn Aquatic  2:45.00    2:46.36   14  
                 33.79      1:20.27 (46.48)
        2:08.08 (47.81)     2:46.36 (38.28)
 -- Wright, Stephen S      54 Longhorn Aquatic  2:40.00         NS  
 -- Walker, Paul B         51 Longhorn Aquatic  2:17.00         NS  
 -- Perkins, Bob M         50 South West YMCA-  2:30.00         NS  
 -- Fuselier, Stephen A    53 Masters of South  2:25.00         NS  
 -- Cochran, Steve         50 Longhorn Aquatic  3:00.00         NS  
 -- Marshall, Dirk H       50 South Texas Flyi  2:17.55         NS  
 
 Event 43  Men 55-59 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:04.09  5/4/2008  TIMOTHY SHEAD
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sauer, Jim             55 Longhorn Aquatic  2:10.00    2:06.20   20  
                 27.88      1:00.08 (32.20)
        1:36.65 (36.57)     2:06.20 (29.55)
  2 Vandam, David K        57 Longhorn Aquatic  2:27.77    2:22.87   17  
                 29.95      1:06.98 (37.03)
        1:51.53 (44.55)     2:22.87 (31.34)
  3 Fox, Craig             58 Memorial Athleti  2:35.00    2:33.36   16  
                 31.32      1:10.97 (39.65)
        1:57.94 (46.97)     2:33.36 (35.42)
 -- Kone, Bruce C          55 Rice Aquatic Mas  2:17.50         NS  
 -- Bland, James F         56 Longhorn Aquatic  3:20.00         NS  
                 41.50      1:36.56 (55.06)
        2:26.78 (50.22)                    
 
 Event 43  Men 60-64 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:08.77  2/19/2012 RICK COLELLA
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hamilton, Berry        60 Longhorn Aquatic  2:18.00    2:25.16   20  
                 31.25      1:09.04 (37.79)
        1:50.83 (41.79)     2:25.16 (34.33)
  2 Morris, Stephen L      61 Plano Wetcats-26  2:40.00    2:42.15   17  
                 37.65      1:19.26 (41.61)
        2:05.89 (46.63)     2:42.15 (36.26)
  3 Gregersen, Bod A       64 Wellness Masters  9:13.79    8:20.85   16  
               2:06.11    8:20.85 (6:14.74)
 
 Event 43  Men 65-69 200 Yard IM
=========================================================================
         NATL:   2:20.31  5/22/2010 RICHARD BURNS
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Nordstrom, David P     65 Masters of South  2:44.51    2:40.71   20  
                 33.38      1:16.53 (43.15)
        2:07.19 (50.66)     2:40.71 (33.52)
  2 Hardy, Rog             66 Rice Aquatic Mas  2:59.99    2:49.03   17  
                 39.74      1:23.74 (44.00)
        2:13.32 (49.58)     2:49.03 (35.71)
 -- Mecredy, Henry E       66 Longhorn Aquatic  3:45.00        DNF  
 -- Thompson, Dan          66 Unattached-0      3:30.00         NS  
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 43                  
 
  1. Longhorn Aquatics                3429   2. Unattached                       1389
  3. Plano Wetcats                    1167   4. Masters of South Texas            832
  5. Woodlands Masters Swim Team       578   6. Aquatics of Georgetown Masters    427
  7. South West YMCA Masters           420   8. Nitro Swimming                    391
  9. South Texas Flying Fish           318  10. Wellness Masters Swim Club        310
 11. Brazos Splash Masters             291  12. Whac Masters                      255
 13. Rice Aquatic Masters              241  14. Team Ridglea                      211
 15. Dallas Aquatic Masters            206  16. Etex Masters Swim Team            129
 17. Dad's Club Swim Team Masters      120  18. Heart of Texas                     97
 19. Red Giant Masters Swimming         91  20. Binghamton Univ Masters            89
 21. Flower Mound Masters Swimming      82  22. City Of Midland Aquatics           80
 23. Memorial Athletic Club Aquatic     76  24. Coastal Bend AllStars              74
 25. North Texas Masters                69  26. Terrapin Masters                   66
 27. Alamo Area Aquatic Association     61  28. Fort Worth Area Swim Team          60
 29. Denton Area Swim Club              50  30. Arizona Masters Swim Club Inc      34
 31. Masters Of Brazos                  31  32. Movy Masters                       30
 33. Houston Cougar Masters             20  34. Swim Kentucky Masters               8