Cockrell School of Engineering Award Recipients

Engineering Foundation Faculty Award Recipients

This award was discontinued

2001
Clint N. Dawson, Professor (ASE/EM)
G. Edward Gibson, Associate Professor (CE)
Keith P. Johnston, Professor (ChE)
Lizy K. John, Associate Professor (ECE)
David P. Morton, Associate Professor (ME)
Carlos Torres-Verdin, Assistant Professor (PGE)
James O. Jirsa, Professor, Civil Engineering (Administrative)

2000
Not Awarded

1999
Wallace Fowler
Donald Paul
Michael Engelhardt
Ray Chen
Larry Lake
Randy Machemehl
Ofodike Ezekoye

1998
Ron Barr (ME)
Tinsley Oden (ASE/EM)
Ekwere J. Peters (Administration)
Edward J. Powers (ECE)
Rebecca Richards-Kortum (ECE)
Sharon L. Wood (CE)

1997
John Kallinderis(ASE/EM)
Robert Gilbert (CE)
Doug Lloyd (ChE)
Ross Baldick (ECE)
Kristin Wood (ME)
Russell Johns (PGE)
David Dolling (Administrative)

1996
Kenneth S. Ball (ME)
Richard L. Corsi (CE)
Michael E. Crawford (ME)
Vijay Garg (ECE)
George Georgiou (ChE)
Roy E. Olson (CE)
John A. Pearce (ECE)
Gary A. Pope (PGE)
Bob E. Schutz (ASE/EM)
J. Parker Lamb (Administrative)

1995
Robert H. Bishop (ASE/EM)
Keith P. Johnston (ChE)
Randall J. Charbeneau (CE)
Desmond Lawler (CE)
K. Suzanne Barber (ECE)
Stephen A. Szygenda (ECE)
Ronald L. Panton (ME)
Matthew J. Hall (ME)
Mark A. Miller (PE)
Thomas F. Edgar (Administrative)

1994
David Hull (ASE/EM)
Isaac Sanchez (ChE)
Howard Liljestrand (CE)
Randy Machemehl (CE)
Dim-Lee Kwong (ECE)
Joydeep Ghosh (ECE)
Tess Moon (ME)
Arumugam Manthiram (ME)
Mukul Sharma (PE)
Kenneth Diller (Administrative)

1993
Roy R. Craig (ASE/EM)
John G. Ekerdt (ChE)
Neal E. Armstrong (CE)
Michael E. Kreger (CE)
Jack C. Lee (ECE)
Jack G. Lipovski (ECE)
Kenneth M. Ralls (ME)
Juan M. Sanchez (ME)
Kamy Sepehrnoori (PE)
Dale E. Klein (Administrative)

1992
Stelios Kyriakides (ASE/EM)
Adam Heller (ChE)
Norman Wagner (CE)
C. Michael Walton (CE)
Francis Bostick (ECE)
John R. Cogdell (ECE)
Georgia-Ann Klutke (ME)
Bernard Wehring (ME)
Augusto L. Podio (PE)
Richard W. Miksad (Administrative)

1991
John Westkaemper (ASE/EM)
William J. Koros (ChE)
Neal Armstrong (CE)
Michael Engelhardt (CE)
Sanjay K. Banerjee (ECE)
Alan C. Bovik (ECE)
J. Wesley Barnes (ME)
David L. Bourell (ME)
William Rossen (PE)
A.H. Meyer (Administrative)

1990
Kenneth M. Liechti (ASE/EM)
Keith P. Johnston (ChE)
Hani S. Mahmassani (CE)
Gerald E. Speitel (CE)
Michael F. Becker (ECE)
Charles H. Roth (ECE)
Theodore Bergman (ME)
Melba M. Crawford (ME)
John R. Howell (ME)
Larry W. Lake (Administrative)


Departmental Teaching Award Recipients

Lockheed Aerospace Engineering Departmental Teaching Award
Aerospace Engineering & Engineering Mechanics

2005 no recipient selected
2004 Cesar Ocampo
2003 E. Glenn Lightsey
2002 Dr. David Goldstein
2001 Dr. Philip Varghese
2000 Dr. Noel Clemens
1999 Clint N. Dawson
1998 Leszek Demkowicz
1997 Mark E. Mear
1996 Robert H. Bishop
1995 Jeff Shamma
1994 Jeffrey K. Bennighof
1993 John Kallinderis
1992 Kenneth M. Liechti
1991 Lyle G. Clark, Jr.
1990 Steilos Kyriakides
1989 Roy R. Craig, Jr.
1988 David G. Hull
1987 Ching-Hsie Yew
1986 David S. Dolling


Biomedical Engineering Teaching Excellence Award

2006-2007 No recipient was selected
2005-2006 Laura J.Suggs
2004-2005 Dr. Lisa Brannon-Peppas
2003-2004 Stanislav Emelianov
2002-2003 New Award


Chemical Engineering

This award was discontinued

1998 Christine E. Schmidt
1997 S. Joe Qin
1996 James E. Stice
1995 C. Buddie Mullins
1994 John G. Ekerdt
1993 James E. Stice
1992 Hugo Steinfink
1991 Jeffrey A. Hubbell
1990 Fran Hurley
1989 James B. Rawlings
1988 Jeffrey A. Hubbell
1987 James E. Stice
1986 Howard F. Rase


Civil, Architectural and Environmental Engineering

2012 Robert B. Gilbert
2011 Maria Juenger
2010 Richard L. Corsi
2009 Spyros Kinnas
2008 John Tassoulas
2007 Lance Manuel
2006 Richard L. Corsi
2005 Oguzhan Bayrak
2004 Lynn E. Katz
2003 Kerry A. Kinney
2002 Loukas Kallivokas
2001 Katherine Liapi
2000 John Tassoulas
1999 Spyros Kinnas
1998 Michael D. Engelhart
1997 Michael E. Kreger
1996 Robert B. Gilbert
1995 Hillary Hart
1994 G. Edward Gibson
1993 Priscilla P. Nelson
1992 Michael D. Engelhardt
1991 Randy B. Machemehl
1990 Michael E. Kreger
1989 Desmond F. Lawler
1988 Richard E. Klingner
1987 Randall J. Charbeneau
1986 Joe O. Ledbetter


Electrical and Computer Engineering

2006 No receipient was selected
2005 W. Mack Grady
2004 Jack Lee
2003 Dean Neikirk
2002 Archie Holmes Jr.
2001 None Awarded
2000 George Cardwell III
1999 Jonathan Valvano
1998 Rebecca Richards-Kortum
1997 Dean P. Neikirk
1996 Ian B. Thomas
1995 Edward J. Powers
1994 Charles H. Roth
1993 Jack C. Lee
1992 Hao Ling
1991 Jonathan W. Valvano
1990 Terry J. Wagner
1989 David F. Beer
1988 Elmer L. Hixson
1987 William C. Duesterhoeft
1986 Francis X. Bostick


Mechanical Engineering

2005 Rich Crawford
2004 not provided
2003 not provided
2002 Kristin L. Wood
2001 Dave Morton
2000 Desi Kovar
1999 Kristin L. Wood
1998 Kenneth S. Ball
1997 Michael A. Schmerling
1996 Gary C. Vliet
1995 Raul G. Longoria
1994 Steven P. Nichols
1993 Billy H. Wood
1992 Kristin L. Wood
1991 Harovel G. Wheat
1990 Melba M. Crawford
1989 Theodore L. Bergman
1988 Zwy Eliezer
1987 Gary C. Vliet
1986 David G. Bogard


Petroleum & Geosystems Engineering

2013 Quoc P. Nguyen
2012 Maša Prodanović
2011 Martin Chenevert
2010 Ekwere Peters
2009 Matthew Balhoff
2008 David DiCarlo
2007 Paul Bommer
2006 Sanjay Srinivasan
2005 Steve Bryant
2004 Russell Johns
2003 Mukul Sharma
2002 Carlos Torres-Verdin
2001 No recipient was selected.
2000 Kamy Sepehrnoori
1999 Larry W. Lake
1998 Mark A. Miller
1997 Augusto L. Podio
1996 Mukul M. Sharma
1995 Steven L. Morriss
1994 Willem C.J. van Rensburg
1993 William R. Rossen
1992 Ekwere J. Peters
1991 Kamy Sepehrnoori
1990 Augusto L. Podio
1989 Mark A. Miller
1988 A. Daniel Hill
1987 Ekwere J. Peters
1986 W. Pat Biggs


Back to Top