EX-STUDENTS' ASSOCIATION
TEXAS EXES TEACHING AWARDS

FACULTY

Architecture

2008 Christopher Long
2007 Ulrich Dangel
2006 Judith Birdsong
2005 Simon Atkinson
2004 Billie Faircloth
2003 Russell Krepart
2002 John Blood
2001 Nichole Wiedemann
2000 Joyce Rosner
1999 Juan Miro
1998 Michael Oden
1997 Barbara Parmenter
1996 Stephen L. Ross
1995 Terry D. Kahn
1994 Chris MacDonald
1993 David Heymann
1992 Fransisco Arumi
1991 Marcos Novak
1990 Gerlinde Lelding
1989 Robert Mugerauer
1988 Smilja Milovanovic
1987 Lance E. Tatum
1986 Richard L. Dodge, Jr.
1985 Sandra Rosenbloom
1984 Lawrence Speck
1983 Terry Kahn
1982 Ben Refuerzo



Business Administration

2008 Lynda Cleveland
2007 Anitesh Barua
2006 Doug Dierking
2005 Dean Bredeson
2004 Kathy Edwards
2003 David Verduzco
2002 Gretchen Charrier
2001 Kevin Jackson
2000 Robert Prentice
1999 Elota Patton
1998 Shelby Carter
1997 Ross Jennings
1996 Robert Parrino
1995 Thomas E. Campbell
1994 Stephen Tomlinson
1993 Robert Prentice
1992 Suzanne Lee Young
1991 Gary Waters
1990 Wayne Hoyer
1989 Joseph Culver
1988 Richard L. Byars
1987 Daniel G. Short
1986 Frank Cross
1985 Robert Rodgers
1984 Charles Wurtzebach
1983 Mark Baker
1982 Robert Prentice



Communication

2008 Ben Steinbaeur
2007 Rachel Smith
2006 Dena Granof
2005 Madeline Maxwell
2004 Cauleen Smith
2003 John Murphy
2002 Lisa Dobias
2001 Sharon Jarvis
2000 Steve Metze
1999 Charles Ramirez-Berg
1998 Mark Bernstein
1997 Robert Jensen
1996 Bobby J. Alcorn
1995 Barbara L. Davis
1994 Charles Halloran
1993 Karen Christy
1992 Bob Alcorn
1991 John Daly
1990 Charles Ramirez-Berg
1989 Joli Jensen
1988 Gale P. Wiley
1987 Mark L. Knapp
1986 Beverly Martin
1985 Gale P. Wiley
1984 Martin L. Gibson
1983 Dwight Teeter
1982 Roderick Hart



Education

2008 Bonnie Elliott
2007 James R. Patton
2006 Maureen Fitzgerald
2005 Jim Guszak
2004 Karol Kaye Harris
2003 Mary Steinhardt
2002 Anne Bustard
2001 Nancy Roser
2000 Not Awarded
1999 Marilla Svinicki
1998 Mary Jo Worthy
1997 Zena Moore
1996 Joan M. Shiring
1995 Mario A. Benitez
1994 Richard Wubbena
1993 Tere Ramirez
1992 Gail Ryser
1991 Mario Benitez
1990 John Huntsberger
1989 James Barufaldi
1988 Charles W. Craven
1987 James V. Hoffmann
1986 Lucia Gilbert
1985 Martin Tombari
1984 Philip Powell
1983 George Baker
1982 John Roueche



Engineering

2008 Constantine Caramanis
2007 W. Mack Grady
2006 Mark Mear
2005 W. Mack Grady
2004 Lizy Kurian John
2003 Archie Holmes
2002 Yale Patt
2001 Eric Taleff
2000 George Cardwell
1999 Charles Mullins
1998 Wallace Fowler and Peter Joyce
1997 Richard Klingner
1996 Roger T. Bonnecaze
1995 Graham F. Carey
1994 John Lundberg
1993 Charles Perkins
1992 Desmond Lawler
1991 Francis Bostick
1990 Michael Alley
1989 Philip Schmidt
1988 Ian B. Thomas
1987 Llewellyn K. Rabenberg
1986 Joseph A. Yura
1985 Jose Roesset
1984 Ekwere J. Peters
1983 Desmond Lawler
1982 John Bertin



Fine Arts

2008 Mark Goodman
2007 Tim High
2006 Brian Lewis
2005 Nathaniel Brickens
2004 Bion Tsang
2003 Michael Mogavero
2002 Joan Lazarus
2001 Suzan Zeder
2000 Lucien Douglas
1999 Penelope Davies
1998 John Yancey
1997 Stephen Kostka
1996 John W. Brokaw
1995 Rodger D. Caspers
1994 Robert Duke
1993 Randolph Swearer
1992 Jerry Junkin
1991 Adam Holzman
1990 Patrick Gardner
1989 Jackie Bromstedt
1988 John W. Brokaw
1987 Sharon Vasquez
1986 Hanns-Bertold Dietz
1985 Danielle Martin
1984 Stephen Daly
1983 Martha Hilley
1982 Kelly Fearing



Geosciences

2008 Mark Cloos
2007 Christopher Bell



Law

2008 Mitchell Berman
2007 Mechele Dickerson
2006 Robert Peroni
2005 John Dzienkowski
2004 Ernest A. Young
2003 Thomas Crandall
2002 Jay Westbrook
2001 Sarah Cleveland
2000 Kenneth Ashworth
1999 David Robertson
1998 Charles Silver
1997 Thomas Evans
1996 William C. Powers, Jr.
1995 David S. Sokolow
1994 Sam Issacharoff
1993 Steven Goode
1992 David Raban
1991 Thomas Evans
1990 Jean Love
1989 David Sokolow
1988 Paul B. Rasor
1987 M. Michael Sharlot
1986 Stanley Johnston
1985 David Robertson
1984 Edward Sherman
1983 David Epstein
1982 Jay Westbrook



LBJ School of Public Affairs

2008 Cynthia Osborne
2007 Christopher King
2006 Kenneth Ashworth
2005 Kenneth Apfel
2004 Aditi Gowri
2003 Patrick Wong
2002 Howard T. Prince II
2001 Gary Chapman
2000 Kenneth Ashworth
1999 Ken Tolo
1998 Robert Wilson
1997 Kenneth Matwiczak
1996 Beverly S. Bunch
1995 David C. Warner
1994 Mary Beth Rogers
1993 Kenneth Tolo
1992 William Spelman
1991 Robert Rickards
1990 James Galbraith
1989 Patrick Wong
1988 Elspeth D. Rostow
1987 Barbara C. Jordan
1986 Robert Wilson
1985 Glen Cope
1984 W. Norton Grubb
1983 Leigh Boske
1982 Dagmar Hamilton



Liberal Arts

2008 Sean Theriault
2007 David Oshinsky
2006 Mehdi Haghshenas
2005 Kim Shelton
2004 Christopher Davies
2003 Cristina De Martinez
2002 Toyin Falola
2001 Brian Bremen and Karen Ruggiero
2000 Mia Carter
1999 Aman Attieh
1998 H. W. Perry
1997 Eric Mallin and Todd Smith
1996 Henry Dietz
1995 David Martinez
1994 Alfred L. Norman
1993 Esther Raizen
1992 Thomas J. Garza
1991 Kate Frost
1990 Thomas Cable
1989 Bruce Hunt
1988 Stanislav Zimic
1987 Kate Frost
1986 Charles Rossman
1985 Jane Marcus
1984 Gregory Urban
1983 Gwyn Morgan
1982 William Nethercut



Graduate School of Library and Information Science

2008 Randolph Bias
2007 Gary Geisler
2006 Consuela Metzger
2005 Loriene Roy
2004 Philip Doty
2003 Claudia Chidester
2002 Francis Miksa
2001 Karen Pavelka
2000 Irene Owens
1999 Sanda Erdelez
1998 Ruth Palmquist
1997 Philip Doty
1996 Billie Grace Herring
1995 Philip Doty
1994 Glynn Harmon
1993 Billie Grace Herring
1992 Don Davis
1991 Not Awarded
1990 Eugenia Brumm
1989 Francis Miksa
1988 Loriene Roy
1987 David B. Gracy, II
1986 Julie Bichteler
1985 Francis Miksa
1984 C. Glenn Sparks
1983 Billie Herring
1982 Agnes Reagan


Natural Sciences

2008 Lorenzo Alvisi
2007 John Batterton
2006 John B. Wallingford
2005 K. Sata Sathasivan
2004 William T. Guy, Jr.
2003 Fatima Fakhreddine
2002 Douglas Burger
2001 Arthur Meyer
2000 Brent Iverson
1999 Alan Campion
1998 Ruth Buskirk
1997 Melvin Oakes
1996 Dan Jones Hampton
1995 C. Riley Nelson
1994 David Laude
1993 Effraim Armendariz
1992 John Deaton
1991 Ruth Buskirk
1990 Saidee Silverthorn
1989 Melvin Oakes
1988 Ruth E. Buskirk
1987 Katherine M. Davis
1986 Richard C. Starr
1985 Walter Long
1984 William T. Guy
1983 James W. Vick
1982 Carolyn Callis



Nursing

2008 Corinne Grimes
2007 Janis Carelock
2006 Michael Limerick
2005 Kathleen Dyre
2004 Pat Carter
2003 Carole Taxis
2002 Chuck Perkins
2001 Janis Carelock
2000 Sheri Innerarity
1999 Rebecca Sutter
1998 Melanie Percy
1997 Not Awarded
1996 Jan T. Fox
1995 Sarah C. Peters
1994 Beverly Hall
1993 Joy Penticuff
1992 Rebecca Sutter
1991 Becky Christian
1990 Emily Cornett
1989 Bernadette Maloney
1988 Susan J. Grobe
1987 Bernadene Maloney
1986 Mary Candice Ross
1985 Kay Taylor
1984 Darlene Martin
1983 Dorothy Stuppy
1982 Corrine Grimes



Pharmacy

2008 Walter Fast
2007 Renee’ Acosta
2006 Arlyn Kloesel
2005 Richard Wilcox
2004 Robert D. Salzman
2003 Lane Brunner
2002 James Karboski
2001 Christian Whitman
2000 Patrick Davis
1999 Alan Combs
1998 Robert Williams
1997 Richard Wilcox
1996 Jerry Fineg
1995 Kenneth A. Lawson
1994 Christian Whitman
1993 Karen Rascati
1992 John Beale
1991 Kenneth Kirk
1990 WIlliam Riffee
1989 Jaime Delgado
1988 Joanne F. Richards
1987 Robert S. Pearlman
1986 Richard Wilcox
1985 Alan Combs
1984 Marvin Shepherd
1983 Patrick Davis
1982 Jaime Delgado



Social Work

2008 Shirley Haulotte
2007 Rowena Fong
2006 Ruth Rubio
2005 Elizabeth Pomeroy
2004 Lori K. Holleran
2003 Dennis Haynes
2002 Marilyn Armour
2001 King Davis
2000 Robert Ambrosino
1999 David Springer
1998 Darlene Grant
1997 Diana DiNitto
1996 Toni K. Johnson
1995 Dennis T. Haynes
1994 Kate Wambach
1993 Rosalie Ambrosino
1992 Mary Mulvaney
1991 Murray Newman
1990 Ruth McRoy
1989 Kathy Selber
1988 Deena H. Mersky
1987 Diana M. DiNitto
1986 Donald J. Blashill
1985 Rosalie Anderson
1984 Mary E. Pharis
1983 Guy Shuttlesworth
1982 Rosemary McCaslin



GRADUATE INSTRUCTOR (TA & AI) AWARDS

Architecture

2008 Tara Dudley
2007 Hillary Collins
2006 Amy Wynne
2005 Yoon Soo Lee
2004 Mehmet Bengu Uluengin
2003 Rebecca Lebowitz
2002 Russell Krepart
2001 Ashley McClaran
2000 Jodi Lane
1999 Hao Lu
1998 William Reue
1997 John Moebes
1996 Christopher Kluth
1995 Stephanie McDaniel
1994 Travis Young
1993 Rob Trumbour
1992 Roseanne Kennedy
1991 Yewkee Cheong


Business Administration

2007 Laura Catania
2006 David Roth
2005 Alexander Chang
2004 Sofia Garcia
2003 Yusen Xia
2002 Alex Noffsinger
2001 Adam Rocco
2000 Erin Youngstrom
1999 Timothy Berry
1998 Stephen Smith
1997 Timothy Smith
1996 Mark P. Holzman
1994 Daren Ward
1993 Ravi Kalakota
1992 Steve Visintine
1991 Satish Mansukhani


Communication

2008 Erik Green
2007 Assaf Avni
2006 Theodore Breeden
2005 Alison Eakle
2004 Timothy Steffensmeier
2003 Melissa Midkiff
2002 Amy Schmisseur
2001 Kevin Kuswa
2000 Not Awarded
1999 Greg Selber
1998 Drew Davidson
1997 Erika Allen
1996 David J. Petr
1994 Jane Bradshaw
1993 Leslie Ransford
1992 David Thompson
1991 Peter Pober
1990 Duane Varan


Education

2007 Shelley Nicholson
2006 Cathy Thomas
2005 Leigh-Anne Brown
2004 Rocio Delgado
2003 Kevin Lopresto
2002 Lissa Pierce
2001 Catherine DeCourcey
2000 Not Awarded
1999 Elizabeth Patterson
1998 Nicole Ugel
1997 Not Awarded
1996 Not Awarded
1995 Teresa Y. Acosta
1994 Peg Raiford
1993 Brian Gibson
1992 Beth Wells
1991 William Brook


Engineering

2008 Moss Shimek
2007 John Porterfield
2006 Adrianus Hitijahubessy
2005 Blaine Linkous
2004 Hung Vo Lai
2003 Margaretha Rijken
2002 Virat Kapur
2001 Eduardo Gildin
2000 Geoff Wawrzyniak
1999 Kin Foong Chan
1998 Peter Joyce
1997 Chi-Ann Lee
1996 Hoshang E. Subawalla
1995 Not Awarded
1994 Aaron Altman
1993 Viswanath Vadlamani
1992 Mahmood Anvar
1991 James Austin


Fine Arts

2008 Sarah Moesher
2007 Simon Jon Provan
2006 John Wiles
2005 Mark Schatz
2004 Michael J. Malone
2003 Bradley Griffen
2002 Allison Manville Metz
2001 Kyle Riedel
2000 Jennifer Kunzel
1999 James Harley
1998 Christopher Arrell
1997 Juliette Gray
1996 Marie R. Kennedy
1995 John P. Fleming
1994 William Hussey
1993 Catherine Parsoneault
1992 Charles Leslie
1991 Richard Phillips


Geosciences

2008 Estibalitz Ukar
2007 Miriam Barquero-Molina


LBJ School of Public Affairs

2008 Mike Meyer
2007 Michael Meyer
2006 Bhupendra Pant
2005 Aaron Smith
2004 Seda Tanem Tamur
2003 Hector Robles
2002 Paul Jack
2001 Suho Bae
2000 Dana Baker
1999 Adam Thomas
1998 Daniel Valliere
1997 Maureen Berner
1996 Carey M. Noland
1995 John R. Righter
1994 Yvette Dezso
1993 Alex Pharn
1992 Dave Sullivan


Liberal Arts

2008 David Siller
2007 Bonnie Rust
2006 Sarah Pollack
2005 Zachary Dobbins
2004 Milton Luiz Torres
2003 Robin Luo
2002 Matthew Evans
2001 Not Awarded
2000 Elizabeth Moore
1999 Todd Figura
1998 Michael Greer
1997 Todd Smith
1996 Newton J. Gaskill
1995 Jana M. Walters
1994 Robert Sitler
1993 David Brenner
1992 Supriya Nair
1991 Jane Johnson


Library and Information Science

2008 Maggie Debaldo
2007 Haley Richardson
2006 James Williams
2005 Jennifer Jobst
2004 Not Awarded
2003 Sarah Bradley-Leighton
2002 Lori Eichelberger
2001 Julie Holcomb
2000 Eric Hahn
1999 Beth Doyle
1998 Ann Minner
1997 Santiago Mejia
1996 Amy Lewis
1995 Agnes M. Tararka
1994 Mary Lynn Rice-Lively


Natural Sciences

2008 Rebecca Symula
2006 Deepa Agashe
2005 Nathan Counts
2004 Riad Masri
2003 James Bailey
2002 Judy Lai
2001 Luay Nakhleh
2000 Clayton Petsche
1999 Andy Gluesenkamp
1998 Moon Draper
1997 Eric Chisolm
1996 James C. Major, Jr.
1995 Maha Zewail Foote
1994 Jeffrey Barton
1993 Martin Battle
1992 Allison Sutton
1991 Cheryl Jenkins
1990 Carol Linder


Nursing

2007 Meghan Murphy
2005 Stephanie Wagers
2004 Lisa A. Gloyna
2003 Not Awarded
2002 Not Awarded
2001 Not Awarded
2000 Scott Hudson
1999 Not Awarded
1998 Mary Meraviglia
1997 Sharon Rogers
1996 Donna K. Payne
1995 Not Awarded
1994 Beverly Hall
1993 Not Awarded
1992 Mickey Erickson
1991 Charles Perkins


Pharmacy

2008 Justin Tolman
2007 Suborna Sikder
2006 Hector Serrano
2005 Scott Griggs
2004 Jason M. Vaughan
2003 Mohdhar Habib
2002 Michael Crowley
2001 Mohamed Omar
2000 Jennie Yu Chou
1999 Michael Smith
1998 John Koleng
1997 Woodie Zachry
1996 E. Kristin McKeithan
1995 Patrick B. O'Donnell
1994 Mark McPhee
1993 Michael Brimberry
1992 David Wong
1991 Jairam Palamanda


Social Work

2008 Stephanie Rivaux
2007 Liliane Windsor
2006 McClain Sampson
2005 Megan Chaille
2004 Brianne Ungar
2003 Shane Whalley
2002 Michelle Ballan
2001 Catherine Crisp
2000 Stephen Tripodi
1999 Matthew Theriot
1998 David Jinright
1997 Sylvia Weinberg
1996 A.J. Ernst
1995 Robert L. Canon
1994 Valerie Gordon
1993 Beth Pomeroy
1992 Sue Plattsmier
1991 Karen Knox




THE JAMES W. VICK TEXAS EXCELLENCE AWARD FOR ACADEMIC ADVISING


School of Architecture

2003 Jeanne Crawford
1994 Lance Tatum
1993 Rosemin Gopaul, Terry Kahn, and Nelda Lillie
1992 Larry Doll


Red McCombs School of Business

2009 Lovelys Powell
2007 Brent Winkelman
2004 Greg Murphy and Lara Scheindlin
2002 Sharron M. Cherry
2001 Arthur Allert and Natalie Bartush
2000 Cole Holmes and Mary Susan Weinrich
1999 Lara Schiendlin
1997 Anthony Jones and John Theofanis
1994 Dalisa Keenan
1993 Arthur Allert and Shelley Riggs
1992 Heather Killen


College of Communication

2007 Theresa Thomas
2006 Briana Mohan
2004 Aida Gonzalez
2003 Steve Alvarez
2001 Anthony Arriaga and Susan Corbin
2000 Dana Cloud
1999 Zachary Gray
1998 Benjamin Dearman
1995 Benjamin Dearman, and Cynthia Marshall
1994 Cathy Bounds, Fred Martin, and Anita Vangelisti


College of Education

2009 Richard Hogeda
2006 Susan Gamel
2002 Dr. Elaine Danielson Fowler
2001 Richard Hogeda
1999 Robin Sikula
1996 Joe Eivens
1993 Roger Williams and Kevin Stark
1992 Joe Eivens


College of Engineering

2009 Jeff Hallock and Veronica Vasquez
2008 Courtney Lockhart and Kelly McQueary
2007 Janice Williams
2006 Arletta Tompkins
2005 Rudy Ortiz, Emily Summers, and Cindy Zimmerman
2001 Christina Barnson and E. David Mendez
2000 Billy Wood and Burgess Mitchell
1999 Patricia Gore and Christine Schmidt
1997 Glynda Groth
1996 E. David Mendez, Michelle Ronda, and Billy Wood
1993 Jim Stice
1992 John Howell


College of Fine Arts

2008 Susan Jackson
2004 Shane Sullivan
2001 Kristin Henn
1999 Wiley Koepp
1998 Rachel Hinshaw
1994 Rodger Caspers
1993 Rachel Hinshaw
1992 Nancy Sutherland


School of Law

2000 William Black
1994 Samuel Issacharoff
1993 Alexandra Albright


LBJ School of Public Affairs

2000 William Black
1998 Patrick Wong
1993 Courtney Brown
1992 Gary John Springer


Graduate School of Library and Information Science

1994 E. Glynn Harmon
1993 Loriene Roy
1992 Loriene Roy


College of Liberal Arts

2007 Stacey Amoros and Richard Ribb
2005 Jacqueline Dana
2004 Eric Bowles and Shane Sullivan
2003 Calina Coakwell and Melva Harbin
2002 Marilyn E. Lehman and Paul Sullivan
2001 Alice Fisher
2000 Lindsay Hale
1999 Joel Mendolusky, David Trevino, and Nancy Sutherland
1998 Leslie Dean-Jones and Susan Brown
1997 Elaine DeClerck
1996 Stacey Amourus, Lesley Dean-Jones, Debra Gonzales, and William Weaver
1995 Cynthia Cervantes, Elaine DeClerck, Alice Fisher, Elizabeth Hastings, Ellen McDonald, and Lucinda San Miguel
1994 Virginia Burnett and Alice Fisher
1992 Julie Schriber


College of Natural Sciences

2009 Susan Brown
2008 Rob Poynor
2006 Paula Foy and John Theofanis
2002 Jeanne Freeland-Graves
2001 Judith Quinney
2000 Diane Larson, Christina Perkins, and Judy Willett
1999 Cindy Bippert
1998 Sue Gamel
1997 Christopher Johnson and David Laude
1996 Leodocia Pope
1994 Olga Alvarez
1992 Donna Precht


School of Nursing

2005 Mickey Gonzales
1994 Diane Kjervik
1992 Jan Fox


College of Pharmacy

2008 Gregory Caldera
1997 Mickie Sheppard
1996 Laura Luthy
1994 Patrick Davis, Linda Porterfield, and Richard Wilcox
1993 Laura Luthy and Angela Dawn Solis
1992 William Kloesel


School of Social Work

1992 Rosalie Ambrosino


Office of the Registrar

1996 M. Ann Cartwright


Office of the Dean of Students

1998 Lovelys Powell
1995 Mary Hood
1993 Patricia Seidenberg


Undergraduate Advising Center

1995 Jeanne Crawford and Lovelys Powell
1994 Jeanne Crawford
1993 JoAnne Huber


Health Professions

2000 Judy Willett
1998 Daniel Knauft
1997 Richard Mattingly
1994 Richard Mattingly
1993 Dan Knauft and Richard Mattingly


Intercollegiate Athletics -- Men

1997 Curt Fludd
1996 Jon Jaudon


INTERNATIONAL OFFICE

2002 Helena Wilkins-Versalovic


Learning Skills Center

1995 Arthur Rauch
1994 Arthur Rauch


Special Contributing to Advising

1997 Jeanne Lagowski
1996 Maralyn Heimlich




THE ELIZABETH SHATTO MASSEY AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHER EDUCATION

2008-09
Michael Marder, Ph.D., Professor, Department of Physics

2007-08
Joan Shiring, Clinical Associate Professor, Department of Curriculum and Instruction

2006-07
Jo Worthy, Ph.D., Professor of Language and Literacy Studies, College of Education

2005-06
Robert A. Duke, Ph.D., Distinguished Teaching Professor, School of Music

2004-05
Lisa Goldstein, Ph.D., Associate Professor, Department of Curriculum & Instruction



Back to Top