Skip to Content
 
Academy of Distinguished Teachers
 
 
About the Academy | Directory | New Inductees | Calendar | Selection Guidelines | Principles of Instruction

Alphabetical Directory

Name

Department/School

Year Inducted

Dr. Michael W. Adams

Department of English

2002

Dr. Eric V. Anslyn Department of Chemistry and Biochemistry 2000
Dr. Marilyn P. Armour School of Social Work 2010
Dr. James B. Ayres, Distinguished Teaching Professor Emeritus Department of English 2001

Dr. Jay L. Banner

Department of Geological Sciences

2011

Dr. Anitesh Barua Department of Management Science and Information Systems 2000
Dr. James P. Barufaldi Department of Curriculum and Instruction 2003

Dr. Oguzhan Bayrak

Department of Civil, Architectural and Environmental Engineering

2014

Dr. Anthony M. Bedford, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2001

Dr. Mario A. Benitez, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Curriculum and Instruction

1995

Dr. Chandra R. Bhat

Department of Civil, Architectural, and Environmental Engineering

2010

Dr. Keith C. Brown

Department of Finance

2006

Dr. Francis X. Bostick Jr., Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Electrical and Computer Engineering

1996

Dr. Douglas Bruster

Department of English

2014

Dr. Alan Campion

Department of Chemistry and Biochemistry

1999

Dr. William D. Carlson, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Jackson School of Geosciences

2006

Dr. Mia E. Carter

Department of English

2001

Dr. Charles B. Chiu

Department of Physics

1998

Dr. Alan K. Cline Department of Computer Science 2005

Dr. David F. Crew

Department of History 2009

Dr. Elizabeth B. Cullingford

Department of English

1999

Dr. John A. Daly

Department of Communication Studies

1995

Ms. Elizabeth A.Danze

School of Architecture

2010

Dr. Katherine M. Davis

Department of Mathematics

2001

Dr. Patrick J. Davis

College of Pharmacy

1995

Dr. Arturo De Lozanne

Molecular Cell and Developmental Biology

2007

Dr. Andrew Dell'Antonio

School of Music - College of Fine Arts

2012

Dr. Henry A. Dietz

Department of Government

1999

Dr. Diana M. DiNitto

School of Social Work

1997

Ms. Franchelle S. Dorn

Department of Theater and Dance

2007

Dr. Michael W. Downer

Department of Physics

2011

Dr. Robert A. Duke

Sarah and Ernest Butler School of Music

1998

Dr. Oloruntoyin O. Falola Department of History 2004

Dr. Betty Sue Flowers, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of English and LBJ Library and Museum

1997

Dr. George B. Forgie

Department of History

1995

Dr. David W. Fowler

Department of Civil Engineering

2000

Dr. Wallace T. Fowler

Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

1997

Dr. Karl Galinsky

Department of Classics

1999

Dr. James D. Garrison

Department of English

2002

Dr. Thomas J. Garza

Department of Slavic Languages and Literature

2003

Dr. John E. Gilbert

Department of Mathematics

2006

Mr. Steven J. Goode

School of Law

1998

Dr. Michael H. Granof

Department of Accounting

1997

Dr. Samuel Gosling

Department of Psychology

2014

Dr. Roderick P. Hart

Department of Communication Studies

2000

Mr. Jeffrey L. Hellmer

Sarah and Ernest Butler School of Music

2009

Dr. Linda D. Henderson

Department of Art and Art History

2000

Mr. David Heymann

School of Architecture

2002

Ms. Martha F. Hilley Sarah and Ernest Butler School of Music 2005

Dr. Charles J. Holahan

Department of Psychology

2011

Dr. Lori Holleran Steiker

School of Social Work

2012

Mr. Adam Holzman

Sarah and Ernest Butler School of Music

2008

Dr. Brent L. Iverson

Department of Chemistry and Biochemistry

1999

Dr. Sharon Jarvis

Department of Communication Studies

2011

Dr. Judith A. Jellison

Sarah and Ernest Butler School of Music

2003

Dr. Ross G. Jennings

Department of Accounting

2001

Mr. Stanley M. Johanson

School of Law

1995

Mr. Jerry F. Junkin Sarah and Ernest Butler School of Music 2004

Dr. Terry D. Kahn

School of Architecture

2000

Dr. Robert H. Kane, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Philosophy

1995

Dr. Ernest Kaulbach

Department of English

2000

Dr. Robert D. King, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Linguistics

2001

Dr. Mark L. Knapp, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Communication Studies

1999

Dr. John S. Kolsti, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Slavic and Eurasian Studies

2007

Dr. Prabhudev C. Konana

Department of Management Science and Information Systems

2003

Dr. Lisa L. Koonce

Department of Accounting

2003

Dr. David A. Laude

Department of Chemistry & Biochemistry

1998

Dr. Desmond F. Lawler

Department of Civil Engineering

1997

Dr. Brian P. Levack Department of History 2004

Dr. E. Glenn Lightsey

Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2012

Dr. Calvin Lin

Department of Computer Science

2013

Dr. James N. Loehlin Department of English 2009

Dr. Christopher A. Long

School of Architecture

2010

Dr. Leon E. Long, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Jackson School of Geosciences

1999

Dr. William Roger Louis

Department of History

1998

Dr. Carol H. MacKay

Department of English

2003

Dr. Anna E. Maloch

Department of Curriculum and Instruction

2011

Dr. Ruth McRoy, Distinguished Teaching Professor Emeritus

School of Social Work

1999

Dr. Guy Howard Miller, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of History

1999

Mr. Juan Miro

School of Architecture

2013

Dr. Jayadev Misra

Department of Computer Science

2009

Dr. John H. Murphy II

Department of Advertising

1998

Dr. Melvin Oakes, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Physics

1995

Dr. Theresa O'Halloran

Section of Molecular Cell and Developmental Biology

2013

Dr. Sheldon Ekland-Olson

Department of Sociology

2013

Dr. David M. Oshinsky

Department of History

2008

Dr. Yale N. Patt

Department of Electrical & Computer Engineering

2011

Dr. Shelly M. Payne

Department of Department of Molecular Genetics and Microbiology

2000

Dr. James W. Pennebaker

Department of Psychology

2010

Dr. Joy Hinson Penticuff, Distinguished Teaching Professor Emeritus

School of Nursing

1998

Dr. Elizabeth Pomeroy

School of Social Work

2014

Mr. William C. Powers Jr.

School of Law and Office of the President

1997

Mr. Robert A. Prentice

Department of Management Science and Information Systems

1995

Mr. David M. Rabban

School of Law

2001

Dr. Charles E. Ramírez Berg

Department of Radio-Television-Film

1996

Dr. Elizabeth M. Richmond-Garza Department of English 2004

Mr. David W. Robertson

School of Law

2002

Dr. Nancy L. Roser

Department of Curriculum and Instruction

2001

Dr. Charles R. Rossman, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of English

1996

Dr. Stanley J. Roux

School of Biological Sciences

2000

Mr. Ray K. Sasaki

Sarah and Ernest Butler School of Music

2007

Dr. Timothy J. Schallert

Department of Psychology

1998

Dr. Philip S. Schmidt , Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Mechanical Engineering

1995

Dr. Daron R. Shaw

Department of Government

2010

Dr. Greg O. Sitz

Department of Physics

2010

Mr. Lawrence W. Speck School of Architecture 2004
Dr. David W. Springer School of Social Work 2005

Dr. John Stanton

Department of Chemistry

2014

Dr. Michael P. Starbird

Department of Mathematics

1998

Dr. Mary A. Steinhardt Department of Kinesiology and Health Education 2004

Dr. Michael B. Stoff

Department of History

2002

Dr. Peter Stone

Department of Computer Science

2014

Dr. Harvey M. Sussman

Department of Communication Sciences and Disorders

2001

Dr. Sean Theriault

Department of Government, College of Liberal Arts

2012

Dr. John R. Trimble, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of English

1995

Dr. Philip L. Varghese Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics 2005

Dr. James W. Vick, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Mathematics

1996

Dr. J. Craig Wheeler

Department of Astronomy

2002

Mr. Lewis R. (Bill) Wiman, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Art and Art History

1999

Dr. Donald E. Winget Department of Astronomy 2005

Dr. Marjorie C Woods

Department of English

2011

Dr. Paul B. Woodruff

Department of Philosophy and School of Undergraduate Studies

1997

Dr. Suzan L. Zeder, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Theatre and Dance

2002

Former members of the Academy of Distinguished Teachers:

Dr. Rosalie Ambrosino

School of Social Work

1995

Dr. Robert H. Bishop

Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics

2002

Dr. Oscar G. Brockett

Department of Theatre and Dance

1996

Mr. Raymond Crisara, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Sarah and Ernest Butler School of Music

1999

Dr. James W. Daniel Department of Mathematics 2005

Dr. Raymond E. Davis, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of Chemistry and Biochemistry

1995

Dr. Jaime N. Delgado

College of Pharmacy

1997

Dr. Jill Dolan

Department of Theater and Dance

2006

Dr. William T. Guy Jr.

Department of Mathematics

1995

Dr. Jonathan J. Koehler

Department of Management Science and Information Systems

1998

Dr. Patricia S. Kruppa, Distinguished Teaching Professor Emeritus

Department of History

2000

Dr. Susan E. Marshall

Department of Sociology

1996

Dr. Rebecca R. Richards-Kortum

Department of Biomedical Engineering

2001

Dr. Steven R. Salbu

Department of Management Science and Information Systems

1996

Dr. S. Martin Shankland

School of Biological Sciences

2002

Dr. Robert C. Solomon

Department of Philosophy

1997

Mr. Lance E. Tatum

School of Architecture

1998

Dr. Kristin L. Wood

Department of Mechanical Engineering

2003

Dr. John M. White

Department of Chemistry and Biochemistry

2003

 

 
  About the Academy | Directory | New Inductees | Calendar | Selection Guidelines  
University of Texas at Austin Home Page Return to Academy of Distinguished Teachers home page